modern opera dönemindeki en önemli ses sanatçılarından pavarotti 1935 te ıtalya, modena da doğdu. ılk müzik deneyimini şehrindeki koroda, babası fernando ile yaşadı. delikanlıyken, babasıyla gioachino rossini adlı koroyla galler e gitti. llangollen uluslararası şarkı söyleme yarışmasında birinci oldu ve bu onu bir tenor olmak konusunda hırslandırdı. aslında bir öğretmen olmak için yetiştirilen pavarotti, arrgio pola ve ettore campogallianni tarafından aldığı derslerle concorso ınternazionale adlı ödülü 1961 yılında kazandı ve opera dalındaki başlangıcını bir tiyatro salonunda la boheme eseri ile aynı yılın 29 nisanında yaptı. bundan sonra güney ve kuzey amerika, asya, afrika, avrupa ve avustralya da birçok kez konser verdi. ayrıca bu ona dünyanın birçok yerinde konser veren 3 tenordan biri olma gibi bir mevki sağladı. ardından modena da genç şarkıcıları eğitecek bir okul açtı. şu zamana kadar gelmiş geçmiş şüphesiz en önemli tenor olarak nitelendirilen pavarotti, pankreas kanseri nedeniyle yaklaşık bir yıl önce abd de ameliyat edilmişti. pavarotti, bir süre önce de modena da hastaneye kaldırılmıştı.(u: alıntı)

gün itibariyle hakkın rahmetine kavuşmuştur.allah rahmet eylesindir.
1960 lı yıllarda italyayla yapılan anlaşma sonucu bir değişim programıyla türkiyeye gelmiştir ve bir konser vermiştir.ikinci konser hazırlıklarındayken sesi beğenilmediği için ülkemizden kovulmuştur.

(bkz:elhamdülillah türküz)

allah rahmet eylesin ne diyelim.
bir zamanlar ankarada sanat hayatına devam etmek istemiş ama bizim (bkz:angavatlar)(u: kim olduklarını merak etmemek elde degil )adamın sesini begenmeyip geri yollamışlar..