milliyetcilik – ydü sözlük – kibris ta bir sözlükcük | artik haber daha yakin
kendilerini birleştiren dil, din, tarih veya kültür bağlarından dolayı millet veya ulus olarak tanımlanan bir topluluğun siyasi birliğini ve egemenliğini savunan siyasi görüştür. atatürk ilkelerinden biridir.
kelli felli kötü niyeti amcaların dinden sonraki en büyük ikinci sömürü aracıdır milliyetçilik. hele hele bizim ülkemizde.. aman diyim..
tüccar sınıfı önderliğinde feodal dönemin aşılmasıyla dönüşen toplumun üretim ilişkileri ve sınıfsal yapısının başkalaşmasının yanı sıra elbette düşünce anlayışı da başkalaşmıştır. bu başkalaşma feodal dönem dominant düşünce anlayışı(u: din/hristiyanlık)nın milliyetçilikle yer değiştirmesiyle nihayete ermiştir. yani milliyetçilik bir burjuva ideolojisi olarak yola çıkmıştır. ama yoluna emin adımlarla devam ederken(?) evrim geçirmiş hatta üreyerek üstüne üstlük kendini de aşarak (bkz:faşizm) (bkz:ırkçılık) bu sınıfsal örtüsünü üstünden az da olsa atmış ve farklı sınıfların, toplulukların; hayli gelişmiş veya azıcık gelişmiş ülkelerin anahtarı ya da oyuncağı haline gelmiş olan ilkel, sabit fikirli ve kolaycı bir üdeolojidir.

hatta milliyetçiliği muhafazakarlık ve islamla birleştirdiğimizde türk sağı ile göz göze gelmemiz kaçınılmazdır.
kendi ırkını diğer ırklardan üstün olduğunu varsayan bi görüştür. gerçekten komiktir kime veya neye göre üstünsünüzdür pek anlaşılamaz. ve diğer milletleri ötekileştirmektir. atatürkün milliyetçilik ilkesi günümzdeki milliyetçiler tarafından kafatasçılık olarak algılanmaktadır.

(bkz:ulusalcılar)
her milletin insanlarında olması gereken vatan sevgisi,milliyetçiliktir.

bu sevginin,dengesiz,tutarsız,anormal ve saptırılmış hali ise faşizmdir ki,bir millet bir devlet için en tehlikeli olanıdır.

vatanınızı seveyim derken,ihanet ederseniz farkında olmadan.aşırılık sapkınlığa yol açar.dikkat edelim.