nato – ydü sözlük – kibris ta bir sözlükcük | artik haber daha yakin
4 nisan 1949'da amerika'da kurulan ve merkezi brüksel'de bulunan askeri teşkilattır. türkiye nato'ya 1952 yıında katılmıştır. north atlantic treaty organisation'in kısa yazılışıdır. tükçe adı kuzey atlaktik pakti'dır...
1949 da komunizme karşı kurulmuş ama türkiyenin ancak 1952 de kore savaşındaki başarısından dolayı alındığı komunizmin yıkılmasından sonra hiç bir amacı kalmamasına rağmen hala işlevini sürdüren açılımı kuzey atlantik paktı(north atlantic treaty organization) olan ayrıca komunizmin yıkılmasından sonra baş düşmanı islamic fundamentalism haline gelen baştaki büyük ülkelerin diğer ülkelerin iç işlerine müdahelesini yasallaştırmaya çalışmaktan başka hiç bi işlevi kalmamış olan kuruluş..ayrıca okulumuzdaki ulsulararası ilişkiler öğrencilerinin ir312 dersinde gayet kazık bir şekide karşılarına çıkacak olan soru..feminist,realist,liberal ve marxist görüşlere aman dikkat!!!
avupanin gobeginden asya'ya afrikadan ortadoguya bombalamadik yer birakmayan uygarligi koruma adina uygurliklari yok eden askeri teskilatlanma.
doğu bloku'nun çökmesiyle 'küresel jandarma' ya bağlayan militarist örgüt. kuruluş yıldönümü dolayısıyla üye devletler bir araya gelerek zirve yapacaklarmış. bakalım ortadoğu, spesifik olarak da afganistan ve pakistan, konusunda ne gibi kararlar çıkacak. zirvelerin yapıldığı/yapılacağı strasbourg, baden-baden ve kehl kentlerinde de resmen olağanüstü hal ilan edilmiş; okullar, üniversiteler tatil edilmiş, trafik zaten felç edilirdir vs. yapılsındır tabi. boynumuz kıldan ince, onlar dünyayı şekillendirecek kararlar verirlerken.