newroz – ydü sözlük – kibris ta bir sözlükcük | artik haber daha yakin
kürt halkına ait günümüze kadar gelebilmiş çok az kutlamadan biridir ve kürtler için tüm dini kutlamalardan daha önemli sayıldığı söylenebilir.ateş üstünden atlamak bir newroz geleneğidir.bu bayram ile kürtler çoğunlukla şehir dışındaki bölgelerde ve açık alanlarda bir araya gelir ve gelmekte olan ilkbaharı kutlarlar. kadınlar rengarenk elbiseler giyerler ve başlarına pullarla süslenmiş ışıltılı örtüler örterler. topluluk büyük bir ateş yakar ve bu ateşin etrafında dans ederek ya da üstünden atlayarak büyük bir coşkuyla bu bayramı kutlarlar.

kürtler newrozu kürtçe olarak, newroz pîroz be! (newroz kutlu olsun!) ya da bijî newroz! (yaşasın newroz') diyerek selamlarlar.

demirci kawa efsanesi

kürt mitolojisindeki kawa efsanesine göre, günümüzden(2007) 2500-2600 yıl öncesinde zuhak (bazı kaynaklara göre dehak)adında asurlu çok ama çok zalim bir kralın altında yaşayan kawa adında bir demirci vardı. bu kral tam bir canavardı ve efsaneye göre her iki omuzunda da birer yılan bulunuyordu. her gün bu iki yılanı beslemek için kürtlerden iki genci sarayına kurban olarak getirtip aşçılarına bu iki çocuğu öldürtüp beyinlerini yılanlarına yemek olarak verdiriyordu. aynı zamanda bu canavar kral ilkbaharın gelmesini de engelliyordu. en sonunda bu zulümden bıkan ve bir şeyler yapmak isteyen armayel ve garmayel adlı iki kişi kralın sarayına mutfağa aşçı olarak girmeyi başarırlar ve kralın yılanlarını beslemek için beyinleri alınarak öldürülen çocuklardan sadece birini öldürüp diğerinin gizlice saraydan kaçmasına yardımcı olurlar. böylece ellerindeki bir insan beyni ile kestikleri bir koyunun beynini karıştırarak yılanlara vererek her gün bir çocuğun kurtulmasını sağlamış olurlar. ışte bu kaçan kişilerin kürtlerin ataları olduğuna inanılır ve bu kaçan çocuklar kawa adlı demirci tarafından gizlice eğitilerek bir ordu haline getirilirler. böylece kawa'nın liderliğindeki bu ordu bir 20 mart günü zalim kralın sarayına yürüyüşe geçer ve kawa kralı çekiç darbeleri ile öldürmeyi başarır. kawa etraftaki tüm tepelerde ateşler yakar ve yanındakilerle birlikte bu zaferi kutlarlar. böylece kürt halkı zalim kraldan kurtulmuş olur ve ertesi gün ilkbahar gelmiş olur.

kürt yazar musa anter'e göre newroz aslında kürtlerde ilk başlarda 31 ağustosta kutlanıyordu ancak daha sonra arap takviminin kabul edilmesiyle bu kutlamalar mart ayına kaymıştır. bu efsane kürtler tarafından kendilerini güçlü ve farklı hissetmeleri için bir hatırlatıcı güç olmaktadır ve yaktıkları ateşte özgürlüklerinin simgesi haline gelmiştir.

kaynak: wikipedia

not: dun bu baslik tarafimdan acildiktan sonra modlar tarafindan editlenip newruz olarak degistirildi bu uygulamanin neye dayandirildigini ve boyle bir hakki kendilerinde nasil bulduklarini merak ediyorum..

ayrica; hic birimiz dunun cocugu degiliz bundan 10-15 sene oncesini hatirlayacak yaslarda insanlariz.. bu bayrami bugun 7 cihan sahiplenir oldu ama 10 sene once 15 sene once turkiyede sadece kurtler bu bayrami kutlarken ve kutlamasin diye kafalarinda joplar parcalanirken kimsenin aklina turk bayramidir adi nevruzdur demek gelmiyordu.. ama devir degisince politika da degismeye basladi baski ile bir toplum kulturunden vazgecirilemeyince asimile yoluna gidildi kurtlere ait ne kultur varsa ne bayram ne solen varsa ya o aslinda turklere aittir dendi yada aslinda baskalarina aittir dendi.. 10 sene once atesten atliyor diye joplanirken insanlar bugun genelkurmay baskani atesten atliyorsa bu nasil bir asimilasyon politikasi izlendiginin gostergesidir. kimse newroz ile nevruzu birbirine karistirmasin newroz bir destanin.. demirci kawa destanin ve zulme karsi direnisin bayramidir.. bu bayrama inanan herkes bu bayrami kutlar.. nevruz nedir bilmiyorum... acikcasi nevruz diye sentetik bir bayramin varligina da inanmiyorum.. TDk'ya gore bu bayramin adi nevruzmus.. tdk bahar bayramindan soz ediyor ve adina nevruz diyorsa diyecek bir lafim yok onun adi nevruzdur yada baska biseydir onu bilemem ama newrozun adi newrozdur ve bir halk destaninin bayramidir.
bebelere balon iyi bir yere değinmiş.. bende merak ediyorum acaba buraya computer yazarsam modlar onu değiştirip yerine bilgisayar mı yazacaklar? galiba hepsi dilbilimci.. newroz newroz'dur..
tdk'ya göre ise nevruz'dur.yoğun araştırmalar sonucu bu bilgiye uğur dündar veya serhat ulueren edası ile ulaştım.(u: sımayl)

nevruz:eski takvimlere göre yılın ve baharın ilk günü sayılan martın yirmi birine rastlayan gün.
(bkz:nevruz)

zor değil yukarıdaki araşır sonra da tdk sözlük tuşuna ulaşildiğinda doğrusuna ulaşılan kelime.

(alinti:

nevruz

isim nevru:zu Farsça nev + r°z)

kaynak: http://www.tdk.gov.tr/tr/sozbul.aspx?f6e10f8892433cffaaf6aa849816b2ef4376734bed947cde&kelime=nevruz
bebelere balon kardeşim doğru bilgileri, doğru bi şekilde aktarmıştır.

90'lı yılların sonlarına kadar yanlızca doğu ve güneydoğuda kutlanırdı newroz, devlet her yıl kutlamalarda olaylar çıkmasından dolayı kürt bayramını türkiyeye maletmiştir. yani kürtlere ait olan bu geleneği sahiplenmiştir.
yenigün anlamına gelen nevruz'un türk kültürünün yayıldığı bölgelerde zengin bir geçmişi vardır...sanıldığı ve söylendiği gibi başka milletlere has bir bayram değildir...türk kamları dualarında şu şekilde ifade edilir;yüce göktanrı'nın ilk defa gürlediği, yağız yer, altmış türlü çiçeklerle ilk defa bezendiği, altmış türlü hayvan sürülerinin ilk defa kişnediği ve melediği zaman sen (türk'ün atası) yaradıldın!"

nevruz da başka şeyler gibi kendi tarihinde olmayan insanlar tarafından benimsenip ve hatta kendilerine mal edilmeye çalışılan bir bahar bayramıdır...
newroz bir kurt bayramidir kim ne derse kim ne sekilde kendine mal etmeye calisirsa bilgisiyle belgesiyle gercekler suratina tokat gibi iner.. oncelikle bilmiyenler icin kurt bayrami olan newroz nedir bir aciklamak gerekir. newroz bayrami bir kurtulus destani olan demirci kawa destanina dayanir. zalim kral dehak in elinin altinda ezilen halkin demirci kawa onderliginde isyanini baslattigi gundur newroz demirci kawanin yaktigi atestir kurtlerin ustunden atladigi ates.. newroz bir kurt mitolojisinin urunudur bir kurt etnik bayramidir bu yuzden.. bazi cevreler bugun bunu bahar bayrami olarak degistirip etnik bir bayrami kurt halkinin elinden almaya calisiyor, su anda ulkemizde ve sozlukta basbas bagirip turk bayramidir diye oraya cikan insanlar ya hic bu ulkede yasamadi ya yakin tarihinden habersiz yada anti-sosyal anti-siyasal bireydir. zira madem bu bayram turk bayrami madem bu bayram bahar bayrami cok degil 5-6 sene oncesine kadar bu bayrami kutluyanlari neden ezdiniz neden bu bayramin kutlanmasina engel oldunuz neden bu bayrami kurtler kutlarken adini bile agziniza almadiniz neden kutluyanlari tutukladiniz iskence ettiniz hatta oldurdunuz? bugun buna turk bayrami diyenlere kargalar bile guler 5-6 yil once kutlanmasin diye sokaklarda panzerler gezdirirken akiliniza gelmiyordu da simdi mi geldi turk bayrami oldugu? yoksa madem yok edemedik o zaman ellerinden alalim asimile edelim sahiplenelim politikasina mi dondu? 5-6 sene once red eden pasalar beyler bugun ates yakip ustunde uniformalari ile atesin ustunden atliyorsa buna yuhh artik derim. kimse inanmaz bu sacmaliklara.. newroz newrozdur newroz bir kurtulus destaninin bayramidir. hic bir kurt newrozu aaa bahar geldi diye kutlamaz ancak bebelere balon kisisi nevruz diye bir bahar bayrami varsa insanlar onu kutlasin ister o bizi baglamaz, burdan newroz a sahip cikmaya calisan herkese diyecegi soz sudur - siz kutlayin bahar bayraminizi nevruz unuzu ama lutfen elinizi newroz umuzdan ve kulturumuzden cekin.. kimse sizin ergenekon destaniniza sahip cikmaya calismiyorsa siz de bizim newrozumuza sahip cikmaya kalkmayin.. cejna we newroz piroz be newroz bayrami kutlu olsun

sonradan edit; bu yazim bir kendini tekrar niteliginde olmus zira gecen sene newrozda yine bu baslik altinda bu yaziyi yazmisim

hic birimiz dunun cocugu degiliz bundan 10-15 sene oncesini hatirlayacak yaslarda insanlariz.. bu bayrami bugun 7 cihan sahiplenir oldu ama 10 sene once 15 sene once turkiyede sadece kurtler bu bayrami kutlarken ve kutlamasin diye kafalarinda joplar parcalanirken kimsenin aklina turk bayramidir adi nevruzdur demek gelmiyordu.. ama devir degisince politika da degismeye basladi baski ile bir toplum kulturunden vazgecirilemeyince asimile yoluna gidildi kurtlere ait ne kultur varsa ne bayram ne solen varsa ya o aslinda turklere aittir dendi yada aslinda baskalarina aittir dendi.. 10 sene once atesten atliyor diye joplanirken insanlar bugun genelkurmay baskani atesten atliyorsa bu nasil bir asimilasyon politikasi izlendiginin gostergesidir. kimse newroz ile nevruzu birbirine karistirmasin newroz bir destanin.. demirci kawa destanin ve zulme karsi direnisin bayramidir.. bu bayrama inanan herkes bu bayrami kutlar.. nevruz nedir bilmiyorum... acikcasi nevruz diye sentetik bir bayramin varligina da inanmiyorum.. tdk'ya gore bu bayramin adi nevruzmus.. tdk bahar bayramindan soz ediyor ve adina nevruz diyorsa diyecek bir lafim yok onun adi nevruzdur yada baska biseydir onu bilemem ama newrozun adi newrozdur ve bir halk destaninin bayramidir.

ancak yazar olmanin en onemli kurali olan bir yazi hakkinda yorum yazmadan once tum yorumlari okuyup arastirip sonra yazi yazma gerekliligini yerine getirmeyen yazarlar yuzunden tekrarlamak zorunda kaldigim icin verdigim rahatsizliktan oturu tum sozlukten ozur dilerim..