ogretmenler eyleme hazirlaniyor – ydü sözlük – kibris ta bir sözlükcük | artik haber daha yakin
kktc'de milli eğitim ve kültür bakanlığı'nın (meb) yaz tatilinde okullarda kuran kursu açılmasını öngören genelgesinin ardından başlayan tartışma sürüyor. karara tepki gösteren kıbrıs türk öğretmenler sendikası (ktös), kararı bir dizi eylemle protesto etmeye hazırlanırken imamlar tepkili.

öğretmenler sendikası, 26 haziran'da kktc'de yayımlanan gazetelere, cumhuriyetçi türk partisi (ctp) ile özgürlük ve reform partisi (örp) hükümetinin 'akp'ye yaranmaya çalıştığını' savunan ilanlar verecek. bakanlık geri adım atmazsa, protestoların sokağa dökülmesi gündeme gelecek.

milliyet'e konuşan ktös genel sekreteri şeneş elçil, hükümeti "akp'nin ılımlı ıslam modelini kktc'ye getirmekle" suçladı. tepkilere kızan imamlar ise "eğitim verme haklarının ellerinden alınmak istendiğini" ileri sürdü. bir etkinlikte konuşma yapan kktc milli eğitim ve kültür bakanı canan öztoprak da ktös üyesi bir grup emekli öğretmen tarafından siyah çelenkle protesto edildi. protestoculardan halil kara, bakanlığın din eğitiminin gerekli olduğuna karar vermesi halinde bunu ilkokul öğretmenlerinin yapabileceğini, din adamlarına ihtiyaç olmadığını söyledi.