oruc tutmak – ydü sözlük – kibris ta bir sözlükcük | artik haber daha yakin
hiç tutmadığım fakat tutanlarada saygı gösterdiğim dini rituel.kimine göre vücudu dinlendirme,kimine göre cennete gitme aracı,kimine göre ise babanın yada aile fertlerinin gözüne girmek için yapılan bir eylemdir.efendim saygı duyalım....
saygı duyarım ancak bazıları da amacının fakirin halinden anlamak olduğunu söylüyor hangi fakir -8 (7-6..) saat sonra mükemmel kurulmuş bir sofraya oturacaını bilebilir ki?!
islam dininin her sağlıklı müslümana farz kıldığı dini bir gerekliliktir. diğer dinlerde de vardır ancak tahrife uğradığı için günümzde böyle bir dini vecibeyi görmek diğer dinlerde mümkün değildir.

ramazan ayı içerisinde tutulur. şevval ayında (u: ramazan ayından sonraki ay-ptsi ve perşembe günleri) tutulması da sünnettir. araştırmalar göstermiştir ki 11 ay yorulan vücudun 1 ayda iç organların dinlendirdiği yönündedir.

(bkz:sünnet)

(bkz:farz)
amaç sadece karnı aç bırakmak değildir.

'her kim yalan söylemeyi ve yalanla iş yapmayı terketmezse; allah ın o kimsenin yemesini, içmesini terketmesine ihtiyacı yoktur'(u: hadis)

aklıma ilk gelen hadis budur. ee bundan da anlaşılacağı üzere 'aman da aç kaldım, çok sevaba girdim' gibi bişey değildir oruç. sadece aç kalınarak tutulmaz yani. kişinin kendisini bir çok yönden düzeltmesi gerekir.

nafile oruç kişinin kendi istediği zamanda sırf allahın ekstra sevgisini kazanmak için tuttuğu oruçtur, farz değildir ve yılın her hangi bir gününde tutulabilir.

ramazan ayında tutulan farz oruç ise ayrıdır ve bir ay boyunca tüm müslümanlar (u: özrü olmadıkça) tutmakla yükümlüdür. bir ay boyunca kendi nefsini terbiye etmeye çalışan bir insan, yüksek ihtimal bunun nefsindeki etkileriyle bir sene daha gider. seneye bir oruç daha, bir terbiye daha, bir sene de o terbiye ile gitse... amaç nefsi terbiyedir ki bu sayede yanlışlardan ve kötü işlerden sakınmayı öğrenebilsin. bu amaçla oruc tutmayınca haybeye aç kalır insan. yoksa 'bir ay allah allah ondan sonra yallah' değildir yani olay.
gündüzün kısa olduğu, akşam ezanının dört buçuk civarında okunduğu şu günlerde pek bir karlı(u: a nın üzerinde inceltme var) ibadet biçimidir. o yüzden borç oruçlarını ödemek isteyenlere 21 aralık gelmeden oruç tutmalarını şiddetle tavsiye ederim.
grönland gibi, alaska gibi, izlanda gibi gecesi gündüzü birbirine girmiş yerlerde güneşin hareketi esas alınarak ezan vakitleri belirlenir, oruç vakitleri de zaten ezan vakitlerine bağlı olduğu için bu vakitlere göre oruca başlanılır ve oruç sonlandırılır. alaska gibi yerlerde sanıldığı gibi 6 ay gece 6 ay gündüz yoktur, sadece alacakaranlık vakitleri fazlaca uzundur, güneş buradaki gibi 5-10 dakikada batmaz da uzun sürede batar, ve yine buradaki 5-10 dakikada doğmaz da uzun sürede doğar. yani vakitlerin birinden diğerine geçişi gün içinde uzun bir zamana yayıldığı için, aynı günün içinde daha uzun süre aydınlık ya da daha uzun süre karanlık yaşanır. ama günler aynı burada nasılsa orada da bildiğimiz gündür. yani sanıldığı gibi orada yaşayan bir müslüman 6 ay boyunca 1 günlük orucu tutacak değildir. zaten böyle saçma bir mantık islama uymaz. (u: üsttekiye entriye cevap gibi görünse de sadece müslümanları bilinçlendirme amacı gütmektedir)(u: üstteki entri ise bu konuyu hatırlatıcı olarak güzel bir görev icra etmiştir)(u: tamamen coğrafya konusudur ve bu coğrafya konusundan haberi olmayanlar bazen böyle basit yanılgılara düşebilirler)