yazar adı gereklidir!

göster şifre gereklidir!

şifreni mi unuttun?

yazar adı gereklidir!

e-mail gereklidir!

göster parola gereklidir!

12 + 13 =

şifrenizi mi unuttunuz? Endişelenmeyin! Aşağıdaki bölgeden şifrenizi sıfırlayabilirsiniz!

e-posta gereklidir!

girişe dön

kapat
ydusozluk ydusozluk ydusozluk
  • psikolojik siddet

    fiziksel yaralardan öte ruhsal ve manevi tahribata neden olan psikolojik mizaçlı şiddet. aile, mesleki veya sosyal çevrelerde ve ikili ilişkilerde karşımıza sıkça çıkar.


    tehdit, aşağılama, hor görme, hakaret, şantaj, küfür, rencide etme, hatta maddi bağımlılık, ötekini sosyal alandan ya da çevresinden izole etmeye yönelik her çeşit baskı daha çok sözcükler ve kelimelerden beslenen bu şiddet türüne örnek olarak dahil edilebilir.


    eve kapatılan, evinin kadını çocuklarının anası olacaksın denilerek mesleğini yap(a)mayan kadınlar vs. vs. gibi örnekler vermek istemiyorum ama tutamıyorum kendimi. demem o ki, hatunun kılığına kıyafetine, makyajına, yürüyüşüne, oturuşuna, kalkışına, işine gücüne, cartına curtuna karışılması bile örtük bi' baskı, şiddet biçimidir. bi kadın da hop, benim beden ve bana ait hiçbir şey senin yetki alanına girmiyor, haddini bil. hegemonya kurma aşkını, sözümona üstünlüğünü sevsinler demiyor ya, buna yanıyorum ben. tamam deme, bari farkına var be kadın. bu şiddeti kadın merkezli örneklerle bezemek hiç istemiyordum ama erkek egemen bi' toplumda yaşıyorum, hoş görün, n'apayım.


    her gün bu baskı çeşidine bi' şekilde maruz kalınıyor, dozajı az ya da fazla bilemiyorum ama bi' şekilde bu baskı yaşanılıyor ya da yaşatılıyor. ve bi' çaresi var mıdır, hiç bilemiyorum.