red hot chili peppers – ydü sözlük – kibris ta bir sözlükcük | artik haber daha yakin
gerek scar tissue olsun ,gerek otherside olsun yada californication klasik olmuş parçalarıdır insanı garip eder bu şarkılar yamultur,feci daraltır...
çok şey var buraya yazacağım aslında ama yazamıyorum işte . hep bişeyler eksik kalır gibi düşünüyorum . sonra ne derim anthony abime , john kardeşime , flea kankama ve chad amcama ? .. sevgiler sunaraktan bir kupleyle veda ediyorum :

just one note could make me float,

could make me float away ...

one note from,

the song she wrote,

could fuck me where i lay ...

just one note,

could make me choke,

one note that's not a lie ...

just one note,

could cut my throat,

one note could make

me die !!!aeroplane - one hot minute (1995)
malazlarkibrit yeminini bozar ...

-grup 80lerin başında kaliforniya'da kurulmuştur.grubun kurucusu vokalist anthony kiedis gibi görünsede,aslında grubu kurma fikri lise hatta çocukluk arkadaşı michael balzary tarafından ortaya atılmıştır.(flea)tam bir kaliforniya aşığı olan grup ilk albümleri 1984 yılında "emi records" tarafından yayınlanmış "red hot chili peppers"tır.ilk kurulduğunda grubun kadrosu şöyledir ;

-anthony kiedis (vokal)

-jack sherman (gitar)

-flea ( michael balzary) (bas gitar)

-cliff martinez (davul)

daha sonra art arda çıkardıkları albümler freaky styley,uplift mojo single plan ve mother's milk'tir.bu albümlerde beklenen başarı bir türlü gelmez.bu arada grupta bazı değişimler olmuştur.gruptan ayrılan jack sherman'ın yerine hillel slovak,baterist cliff martinez'in yerine ise chad smith gruba dahil olmuştur.

hillel slovak'ın zamansız ölümünden sonra grup yeni bir gitarist arayışına girmiş ve yapılan bir prezentasyonla grubun "fan"larından biri gruba dahil olmuş,grubun geleceğini bir anda değiştirmiştir adeta.john frusciante.frusciante'nin gelmesinden sonra "blood-sugar-sex-magik" albümü hazırlanmış ve bir patlama yaşanmıştır.rhcp(u: red hot chili peppers) funk ve alternatif-rock'un yeni ekolü olma yolunda emin adımlarla ilerlemeye başlamıştır.yeni albüm hazırlıklarına başlanırken grubun gitaristi john frusciante uyuşturucu problemleri dolayısıyla gruptan ayrılmak zorunda kalmış,yerine dave navarro gelmiştir.(u: carmen elektra'nın kocası eet).sonrasında sırayla ; one hot minute ve californication albümleri yayınlanmıştır.californication albümünde john'un yeniden gruba katılması etki yapmış,bu albüm tüm dünyada 25 milyondan fazla kopya satmış ve birçok ödül kazanmıştır.(u: altın plak)(u: mtv ödülleri)(u: yılın albümü)(u: yüzyılın en iyi albümleri)

californicationdan sonra by the way ve geçtiğimiz yaz aylarında raflarda yerini alan "stadium arcadium" albümlerinin satış profili ne kadar sadık bir hayran kitlesine sahip olduklarının da en büyük kanıtıdır.

grup halihazırda şu 4lüden oluşmaktadır ;

anthony kiedis

john frusciante

chad smith

flea (michael balzary)

(bkz:copy-paste değil alın teri)

(bkz:her cümle tarafımdan tescillenmiştir)
her yıl türkiyeye gelme dedikodusu cıkan fakat son yapılan 1.5 milyon dolarlık teklifide reddederek hayallari her yıl bir kez daha yıkan,öyle böyle olmayan bi grup.herkesin muhakkak ki kulağını 10 saniyede olsa mesgul etmiş ama rahatsızlık vermemiştir.