illet bir rahatsızlıktır. yemek borusu ile mide arasındaki kapının bozulup gerektiği gibi kapanamamasından kaynaklanır. asitli içecekler, abur cubur, acı, ekşi ne varsa fazla yendiğinde gariban vücudun verdiği tepkidir. midenize taş oturur, şişersiniz, yediğinizden zevk alamazsınız, zaten yediğiniz ağzınıza gelir (u: bak geldi işte benimki)
her aksam 1 bardak soguk sutun 3 yudumda icilmesi sonucu onune gecilebilecek rahatsizliktir. bu rahatsizliktan muzdarip kisilerin borek ve corekten siddetle uzak durmasi gerekir ayrica asitli meyvelerin suyunu da icmezlerse sagliklari acisindan yararlidir. reflunun en tehlikeli sonucu ise mideden geri gelen yiyeceklerin mide asidi ile beraber gelmesidir bu da yemek borusunun yanmasina neden olur bu da ciddi sorunlara neden olabilir. zira onceden soguk sut onlemini almissaniz problem yaratmaz ancak ilerlemis ve yemek borusunda tahribat yaratmis durumlarda ise ciddi ilac tedavisi gerektirir. tedavi uzun bir surectir ve kesin sonucu da yoktur yani iyilestikten sonra tekrarlama riski her zaman mevcuttur.
sıkı bir diyet eşliğinde ağır bir ilaç tedavisi gerektirir. diyet 3 aylık bir diyettir. bunun ilk 2 haftasında yiyebileceğiniz tek meyve muzdur (bkz:muz ağacı altında konaklamak) bu iki haftalık süreçte yasakları takip etmezsiniz. takip ettiğiniz şey yiyebileceklerinizdir, zira bunlar bir çırpıda ezberlenecek kısa bir liste oluşturmaktadır.

ilk iki hafta sonra bişeyler daha serbest hale gelir, -allahım ne büyüksün- dedirtir

tedavi tamamlandıktan sonra eski hayata dönmek yazarın bizzat deneyimlediği üzere yapılacak en büyük akıllılıktır (!)

(u: elveda çikolata, çok güzel günlerimiz oldu, asla unutmayacağım seni, adana, küçük acı biberler, bir zamanalar bi citi vardı)
sonu

kanser

kronik bronşit

kronik sinüzit

kronik vs

diş çürüklerine varabilen rahatsızlıktır (u: bi internet sitesinden alıntı ama hangisi unuttum)
bisey daha yazcaktim bi baktim zaten ben doldurmusum basligi

utandim

yuzum kizardi

kendimi esefle kinadim

sonra esef gitti ben kaldim

ama kinamaya devam ettim

okuyun silcem ben bunu:p
küçükken ne olduğunu anlamadığım, ilerleyen yaşlarımda problemim olan hastalık.
ağzınıza kadar asit dolduğunuzu hissedersiniz. beter bişedir.

gece geç saatlerde yemek yememek lazım.