rekabet – ydü sözlük – kibris ta bir sözlükcük | artik haber daha yakin
kapitalizmin temel ilkelerinden biridir. rakabet kaliteyide yanında getirir. nekadar iyi olursan o kadar fazla müşterin olur. fazla müşteri çekebilmek için kaliteli olman gerekir.

misal devlet demir yollarında çalışanlar,sadece maaşını alacağı için fazla müsteri toplayayım yada daha kaliteli nası davransam trende kolanya mı dağıtsam yoksa kekmi vereyim gibi şeyler düşünmez.çünkü maaşı sabittir.ve tren yolunda özel sektöre ait tren yoktur yani kek dağıtsada dağıtmasada mecbur o trene binecektir yolcu.

oysaki özel şirkete ait bir otobüs şirketi yolcuya nasıl daha iyi hizmet verebilirim diye kafasında 40 tilki dönmektedir çünkü onunla rekabet halinde olan başka otobüs firmalarıda vardır.sürekli yeni otobüsler getirip farklı hizmetler sunmaktadır (u: emperyalizmle kapitalizm farklı şeylerdir)
kapitalizmin doğurduğu tüm olumsuz sonuçlar gibi "rekabet"te sınırı gözetilmeksizin güdülürse zararlı bir durum olabilir.
daima müşterinin avantajına sonuçlanan yarış. bir firma indirim yaparsa diğeri de yapmak zorunda kalır, bu da daima müşteriye yarar.

misal, californian isimli guzide restoranın rekabet içinde olduğu bir mekan olmadığından, garsonları gıcıktır, fiyatları yuksektır vs vs.. ama bir rakipleri olsaydı boyle mi olurdu ya?