tarihte çokça sorulmuş, kafaları karıştırmış, hatta tartışılmış ve halen muallakta olan bi sorudur. misal sanat sanat içindir demiştir birileri, bunu savunup durmuştur. haklı mıdır haksız mıdır, aslında haddime değil ama bana sorarsanız sanat burjuvalar içindir; birileri sıçar sanat olur, birileri de onu yer sanatsever olur. tuhaftır. gelin görün ki birileri de öle bi eser koyar ki ortaya, insanın aklı şaşar dumur olur. uzun lafın kısası, böle gelgitli, yer yer gelgelli, çokça da bi siktirgit dedirten cinstendir. dedim ya tuhaftır işte sanat dedikleri.
insan içindir demek yetmez , sonra sorarlar , insan kimdir neye denir , her 2 ayaklıya insan denir mi falan diye.. belediye başkanı seçildekten 1 gün sonra heykeli yerinden söken zat-ı muhteremle, o heykeli yapan aynı isimle anılırmı ? sanat adam içindir , adam gibi adam , adam olmaya çalışan adam için..
sanat toplum içindir. iyi yapılan bir sanatla dünya değişebilir. düşünceler yıkılabilir. toplumu sosyalleştiren şeydir. bilim adamlarının ilham kaynağıdır. yani sanat ın etkisi çok ama çok geniştir herşeyle bağlantısı olabilir.