seftali kebabi – ydü sözlük – kibris ta bir sözlükcük | artik haber daha yakin
kıbrısın bir yemeği.bildiğimiz köftenin daha bi maydanozlu soğanlısı sanırsam,pek hoşuma gitmedi.dışındaki zar bağırsaktan yapılıyormuş oyle duydum.
kıbrısa ilk ayak bastıgım gece masama konan,tadına bırakıp yok hacı lahmacun yap bana dediğim yemek...
bu kebabın patenti ve de dolayısıyla isim babası kıbrıslı bir aşçı olan şef alidir..ancak zamanla kıbrıslıların kelimeleri yuvarlama merakı şefali kebabınıda vurmuş,kalbur zaman içinde şeftali kebabı oluvermiştir.şefali ustanın kemikleri sızlamaktadır..
türkiyeden gelen çoğu kişinin burda bi kebap varmış şeftaliden yapılyomuş dediği gördüklerinde ilk dumuru yaşadıkları tadına baktıklarında ise şeftaliyle alakası bile yok neden şeftali sorusunu kafalarında kurmaya başladıkları tadı güzel olmasına rağmen çok çok aranmayan kıbrısın dışı zarlı özel köftesi!!!!
kesinlikle tadılması gereken bir lezzet, bilhassa kırmızı et sevenler tarafından. fakat tadında bırakılmalı. zira mide bulandırabiliyor.
tüm alilere şeftali dememe sebep olan, damak tadıma pek hitap etmeyen, kollestrol problemi olanlara kesinlikle önermeyeceğim, güzel kıbrısın farklı bir tadı.