hayatın her alanında zor ama bir o kadar da umutlu bakılabilecek hede hödö.arada sırada da ortada hiçbir şey yokken,sıfıra inmek,yeniden başlamak gerek.
sıfırdan başlamak denen şey mümkün değildir, insan bir tek doğduğu gün sıfırdan başlar. çünkü yaşadığın her şey birbirine eklenir ve 'sen', 'ben' denen şeyi oluşturur. her yaşadığınla birlikte farketmeden değişirsin, tecrübelerin bir süreklilik halindedir, bu yüzden aynaya baktığında şaşırmazsın. ve bu yüzden geçmişte yaşadığın bir şey sana saçma gelebilir, çünkü o zaman koşullar başkadır, şimdi başka. içinde bulunduğumuz durum ve geçmiş tecrübelerimiz yaşantımızı oluşturur, misal, hafızasını kaybetmiş bir adamda bile prosedürel ve semantik hafıza korunur.
çok zor ve çetrefilli gözüken iştir. başarabilene nobel ödülü neyim verilse yeridir; çünkü kolay mıdır formatlamak kendini, dolayısıyla da tüm hayatını, yaşanmışlıkları ve sıfırdan başlamak. ha diyorsanız, kendimizi kandırıyoruz biz, öyleymiş gibi yapıyoruz yoksa çekilmez başka türlü çekilmez bu hayat. o zaman işler değişir. bir de dolaylı da olsa alakalı şöyle bir şey var, (bkz:insanı kendisi kadar kimse kandıramaz)(u: bu cümlede bi düşüklük mü var bana mı öyle geliyor)