son ders – ydü sözlük – kibris ta bir sözlükcük | artik haber daha yakin
(alinti: son ders

kimler gelip geçmedi ki bu sıralardan…

son ders’de kahkaha ve hÜzÜn bır arada

“hayatta söylemek istediklerini, duygularını, sevdiğini söylemeyi erteleme.Çünkü hayat planladığın gibi gitmeyebilir, yarın hiç olmayabilir.”

Hikayesi üniversite çatısı altında geçen son ders, 08 şubat’ta vizyona girecek.filmin başrolünde yer alan tiyatro ve sinemanın usta oyuncusu ferhan şensoy,“saffet ercan” karakteriyle,kahkahayla hüznün harmanlandığı bir hikayede karşımıza çıkıyor.

yurt dışından gelen bir türk öğretim görevlisinin (saffet hoca) üniversiteli gençlere öğretecekleri,okuldaki müfredatla sınırlı kalmayacaktır.oysa iddiasızdır bu yeni hoca; “ılk dersimiz kimsenin buradan alınacak derse ihtiyacı olmadığı” diye başlar. ancak öğrencilerin ve özellikle de bir tanesinin onu fark etmesi ile bambaşka bir dünya açılır önlerinde.saffet hoca’nın, geçmişinin açığa çıkmasıyla birlikte Üniversite öğrencisi ulaş (kaan urgancıoğlu) ile hayatı garip bir şekilde kesişir.

son ders, komediyle harmanlanan ciddi bir film. kuşaklararası ilişkileri masaya yatırırken, üniversite eğitim sistemini de ele alıyor.

filmde üniversite hocası,klasik bir öğretmenden farklı bir portre çiziyor.ılk başta çok da ideal gözükmüyor ve öğrenciler onu hem anlamıyorlar hem de tedirgin oluyorlar. saffet hocanın bilinmeyenleri daha sonra ortaya çıkıyor.

“son ders” bu günün aşkının, üniversite hayatının,kuşak çatışmasının, önceki kuşak tarafından duyarsızlıkla suçlanan gençliğin nedenlerinin hem eğlenceli, hem de hüzünlü bir hikayesi.

son ders, sadece bu günün gençliğinindeğil, 80 öncesi ve 70’li kuşağın da bu gün geldiği son noktanın söz aldığı bir film.)alinti