sosyalizm – ydü sözlük – kibris ta bir sözlükcük | artik haber daha yakin
işte muamma bir soru. sosyalist kime denir? sosyalizmi sadece benimsemiş insan mıdır? yoksa hem benimseyip hem de onun için birşey yapan, en azından yaşam tarzı ile sosyalist düşünceleri tutarlı olan insan mıdır? yani bir insan hem bir amerikan şirketinde iyi bir maaşla çalışıp, hem de "ben sosyalist'im" diyebilir mi?

bunla ilgili roger waters soyle bir itirafta bulunmuştu:

- after the economic success of dark side of the moon, i was not a socialist anymore
sosyalizm,

yani şu demek ki, dayı kızı,

sosyalizm,

senin anlayacağın yani,

el kapısının yokluğu değil de

ımkansızlığı.

sosyalizm

devirmek dağları elbirliğiyle

ama elimizin öz biçimini,

Öz sıcaklığını yitirmeden.

sevgilimizin bizden ne şan, ne para,

vefadan başka bir şey beklemeyişi…

sosyalizm,

yani yurttaş ödevi sayılması bahtiyarlığın,

yahut mesela,

-bu seni ilgilendirmez henüz-

esefsiz,

güvenle,

emniyetle,

gölgeli bir bahçeye girer gibi

girebilmek usulcacık ihtiyarlığa,

ve hepsinden önemlisi,

çocukların, ama bütün çocukların,

kırmızı elmalar gibi gülüşü…

nazım hikmet
gunumuz genclerinin cogunda gordugumuz,toplumda yer edinme cabasından baska bi nedeni olmadan sosyalistim diye kendini adlandırdıgı..tabiri caizse oyle takıldıgı..daha da acısı anlamını bilmediginden bunu bir tarz sandıgı akım...
coklukla sosyal devlet olgusu ile karistirilan aslinda sosyal devlet arzusundaki bunyenin buna sadece sosyalizm ile ulasabilinecegini dusunmesine neden olan ozunda canlilarin yaradilisindan gelen 3 temel durtunun biri (u: hayatta kalma) (u: üreme) (u: iktidar) olan iktidar durtusunu gormezlikten gelen sosyal yapidir. sosyal devlet imkan esitligi saglarken sosyalizm firsat esitligi saglar. firsat esitligi iktidar durtusu onunce ciddi bir engeldir. canli iktidar durtusunden vazgectigi yada bastirdigi surece sistemde sorun olmicaktir ancak bireylerden bazilari bir adim one gecmek yada daha fazlasina ulasma arzusuna yenik dustugu zaman sistemde yok olmaya mahkumdur.
kapitalizmin sonunun yaklaştığı şu günlerde oluşması beklenen (u: bence) (u: yani ben öyle istiyorum ulan) sistem.
komünizm e giden yolda ilk adımdır. ama artık adımlığı madımlığı kalmamıştır. çünkü sosyalist devlet anlayışı yerini otokrasilere bırakmış gibidir; içerde gayet otoriter ve az ya da çok, eksik ya da fazla sosyalist nüveler taşıyan politikalar yürütülen, ama bilhassa ekonomik alanda bildiğin kapitalist bir sistem geliştiren devletlere yani. gibi. sanki. öyle. buna pragmatist sosyalizm de denebilir belki. evet, olabiler. bir derece.