kurucusunun elon musk olduğu amerikalı uzay taşımacılığı şirketidir. ilk insanlı uzay mekiğini an itibari ile fırlatmıştır. başarılı bir şekilde uzay mekiği uzaya insanlarla birlikte iniş yapmış ve dünyaya geri dönmüştür. dünyada ilk defa tekrar kullanılabilir uzay aracı ile seyehat gerçekleşmiştir. uzay turizminin temelleri atılmıştır.(*)
3 dakikada uzaya çıkıp 9 dakika sonra kendisini bekleyen geminin işaretli yerine laps diye inen bir roketin kullanıldığı proje. nasa ile işbirliği ile yürütülmektedir. falcon 9 isimli roketin geriye planlandığı şekilde dönebilmesi yeniden kullanılabilirliğini ispat etmiş oldu. dragon isimli uzay aracı ise toplam 19 saatlik bir hareket sonrası uluslararası uzay üssündeki yörüngeye ulaşacakmış.
bu uçuşu tarihi yapan ise ilk defa bir özel şirketin uzay yolculuğu düzenlemesidir. bugüne kadar devlet düzeyinde devam eden insanoğlunun uzaya gitme çalışmalarına ilk defa özel sektör de doğrudan dahil olmuştur. gerçi nasa ile işbirliği olsa da, hem finansman hem teknolojik destek bakımından ortada ciddi bir katkı verdikleri aşikar.