steve vai – ydü sözlük – kibris ta bir sözlükcük | artik haber daha yakin
aslinda ilk me$hur olmasi ve dikkat cekmesi taaa eskiden, david lee roth van halen'dan ayrilip solo takilmaya ba$ladigi zamanlara rastlar. o zamanki dave albumleri "eat'em and smile" ve "skyscraper"da adamin aklini ba$indan alan sololar atmi$tir. ozellikle "skyscraper" ve "ladies nite in buffalo?" muhte$emdir. o zamanlar satriani ilk i$iklarini yayarken bu genc adamin da satrianinin ogrencisi oldugunu ogrenmek oldukca ilgi cekiciydi.

daha sonra, dave'den ayrilip ilk albumu "flexable"'i cikartmi$tir. rock'dan ziyade hafif deneysel olan bu albumde, vai'nin daha sonraki albumlerinde sik sik kullanacagi melodiler ilk filizleri vermi$tir. bu albumden sonra kariyerde iki onemli nokta gelir. birincisi david coverdalein rica minnet ikna etmesi uzerine whitesnakein "slip of the tongue" albumunde calar, hatta o vatanda$larla bir de turneye cikar, ve monsters of rockda calar. bu sahne $ovunda seyirci ile gitar vasitasi ile sohbet eder (hi crowd, how are ya?). ama imho, teker teker adrian vandenberg ile soloya ciktiklarinda vai biraz daha mekanik kalir.

ikinci ve $ahsimca en buyuk ilerleme, cikarttigi passion and warfare albumudur. album bir ba$yapittir ve dunyada gitar calip da adamin adini duymayan yoktur bu albumden sonra. arkasindan gelen sex & religion, alien love secrets, fire garden gibi albumler artik vai'nin olgunluk doneminin eserleridir.

gitar dunyasina katkilari ayni zamanda kendi adina uretilen iki gitar serisi ile de percinlenir. ibanez tarafindan uretilen ilk 7 telli gitar serisi olan universe, ve 6 telli jem 7 / 77 / 777 serileri, gercekten de muhte$em makinelerdir. ozellikle kendi kullandigim 10th anniversary jem inanilmaz.

son olarak bir interview sirasinda satriani tarafindan sarfedilen cumle, vatanda$in yeteneklerini aciklamakta yardimci olur:

"benim gibi calabilirsiniz, pat (metheny) gibi calabilirsiniz, istediginiz herkes gibi calabilirsiniz, steve haric. o sizin gitarda hayal edebileceginizden de fazla numara bilir."
vakti zamanında satriani amcasının kapısını çalmış ve ona gitar öğrenmek istedigini söylemiştir. satriani ise ondan 2 şey rica etmiştir. birincisi para ikincisi ise karısını ikna etmek. bunları başaran vai(u: vay) sistematik olarak derslere başlamıştır. daha ilk aşamalarda büyük bi ilerleme kaydeden vai satriani babayı bile hayrete düşürecek hareketler yapmaya başlamıştır gitarda. baktı vai bunun eline verecek yakında, hadi sen kıvama geldin diyip başından def etmiştir.

ama tabii ki vai (u: steve) durmamış ve çalışmalarına devam etmiştir. solo çalışmalar olsun, whitesnake macerası olsun kariyerine kariyer katmıştır. müzik bilgisi, hırsı ve en önemlisi yeteneği sayesinde dünyanın en iyi gitaristi olmuştur. (u: bence en iyisi)(u: başkası için iyi değildir belki)(u: belki de çok kötüdür)