tanriya inanma sebepleri – ydü sözlük – kibris ta bir sözlükcük | artik haber daha yakin
tanrıya inanmanın başlıca sebebi, insanın dünyaya amaçsızca gelmesinin mantıksızlığıdır. eğer tanrı olmasaydı insanlar sadece kendi hazları doğrultusunda yaşar, diğer hayat sürdüren varlıklara sadece kendi çıkarları doğrultusunda davranır, dünyaya kaos hakim olurdu. (bkz:anarşizm) (bkz:hedonizm). bir diğer etken ise insanın aklındaki sonsuzluk kavramıdır. insan ölünce yokolursa dünyada yaptığı hiçbir işin önemi kalmayacak, sadece geride bıraktıklarının hafızasında yer edecektir. bu durumda insanın dünyada yaptıkları hatıralardan ibaret olacaktır ki bu kolay kabullencek bir olay değildir. bu nedenler tanrının varlığına veya yokluğuna ispat değildir sadece tanrıya mantıksal olarak inanılması gerektiği sonucuna varılabilir.
dünyanın bilmem kaç kilometre hızla kendi etrafında dönerek aynı zamanda güneşin etrafında dönmesi ,dünyanında içinde olduğu daha küçük bir parçasının keşfedildiği samanyolu galaksisi gibi bilmem kaçtane galaksinin bi yere doğru hareket etmesi .hepsi hareket halinde ve bu kendi kendine olmaz.

gönyeli çemberinde 2 araba birbirine sürtmeden dönebiliyorsa bunların içinde illaki şöför vardır,direksiyon zamanla o hale gelip kendi kendine o çemberde petrole girmeden dönemez illaki kaza olurdu .

dünyaki yıllardır dönüyor hemde aşırı bir hızla illaki bununda bi şöförü dare edeni yani yöneticisi vardır .(u: aynı yönetici tüm kainatı yönetmektedir)
pencereden bakmak aklını zerre kadar kullananbilen biri için bile o'nun varlığına inanma sebebidir.

acaba "gerçekten" de ataist olunabilir mi ki?
insan aklının almadığı hadiseleri bi yere bağlama isteği

ve ölümden sonra hayatın olmasına inanma ihtiyacı...

iki ateistin konuşmasına kulak misafirliği;

....

-ya şimdi cennet cehennem yoksa bunlar boşu boşuna ibadet ediyo...

-ne kar nede zarar...

-ya varsa??? yandık o zaman...
aklının almadığı hadiseler varsa eğer zaten intaharlardasın demektir. en yakın köprüye yolu tarif edeyim.

ölümü tatmadığın halde bu ne kendini bilmez bir maymun iştahlılıktır be carpı 1500ler geciyor tüm hayatından?

katrilyon carpı katrilyon tane sistemde skim kadar gezegende günde 5 vakit yerli tapınmasına benzer haraketi yapmdın diye yan sen o zaman. (u: akıl kedide de varmış bunu gördük)

if you've got a problem, so company have the problem.