alkollerin şahı sıralamasında ilk 3 içerisinde bulunması gereken meksika mucizesi.

(u: alıntı)sert alkollü meksika içkisidir ve ismini jalisco eyaletine bağlı bir meksika kasabası olan tequila'dan alır. aztekler 2000 yıl önce agave bitkisinin özsuyundan ürettikleri içkiye "octilli poliqhui" adını vermiş ve kutsal kabul ettikleri bu içkiyi büyük maya tanrısı olmeca'ya adamışlardır.

sulu bir meyve olan ve anadolu'da sabır otu ismiyle de bilinen agave bitkisinin bir çeşidi olan agave tequiliana bitkisinin damıtılmasıyla gerçek tekila yapılır. eğer teqila %100 mavi agave'dan üretilmemişse, çeşitli baharat ve allollerle (genellikle mısır) de üretilir. eğer %100 mavi agave'dan yapılmış bir tekilayı içiyorsanız acı bir tat yerine meyveli ve keskin bir tat alırsınız.

bütün iyi alkoller gibi (brandy, scotch, port) tekilada yıllandıkça gerçek tadını vericektir. eğer 2 aydan 1 yıla kadar bekletilmiş bir tekilaysa reposado (bekletilmiş), eğer bu süreden daha fazla bekletilmiş ise añejo (yıllanmış) adını alır. tabikide ne kadar bekletilmiş olursa o kadar pahalı olucaktır.

metal yada cam bir tank'ta bekletilirse, ki bu tekilayı renksiz tutar blanco (gümüş) adını alır. yada viski gibi aromalı odun fıçılarda bekletilerekte üretilebilir. bu yöntem tekila'ya diğer aromaları (karamel, vanilya, mazı otu, biber vb. fıçını cinsine göre) kazandır ve altın renk (oro) alır .

ucuz tekilalar %100 agave'dan yapılmaz, "gold" tekilalar karamel rengi ve aroması ile yapılır. fakat bu uygun şekilde yıllandırılmış gold tekila tadını asla tam olarak veremez.

ıyi bir tekila her yudumunda karmaşık ve ilginç bir tat verir tıpkı iyi bir scotch gibi. fakat iyi tekilanın maliyetide tadı kadar dolgundur.(u: alıntı)
cani sikilan bir grup insan icin bol eglenceli bol tuzlu ve limonlu bir ickidir.oncelikle elinizi yalar ve uzerine bir miktar tuzu serpistirirsiniz tekilayi shot yaptiktan sonra bir dilim limon kemirirsiniz.bu olay cok zevklidir is yarisma haline geldiginde daha da zevkli bir hal alir.15 bardak tekila shot i araliksiz yaptiktan sonra temiz havaya cikmayiniz ve arabaya binip cluba gitmeyiniz.sakincalidir.herkesin ustune kusabilirsiniz.yani tadinda birakilmalidir.birakilmiyorsa eger insan kendi ininden disari cikmamalidir.
insanın hareket mekanizmasını çığrından çıkartıp, sürgülü camı açık sanmasına ve içinden geçmesine sebep olabiliecek kadar tehlikeli içecek.