ülkemizde histeri adıyla vizyona girmiş 2008 yapımı bir ingiliz korku filmi. konusu, noel icin bir araya gelen bol cocuklu iki ailenin cocuklarının birden değişmesi ve ebeveynlerini öldürmeye calışması. oyuncular ve ortam cok gercekci, filmin genel olarak hızlı bir yapısı yok ama yavaş da sayılmaz. cocuk oyuncular gercekten iyi, bir anda zombiye ya da başka bir yaratığa dönüşmüyorlar. özel bir gücleri de yok. cinayetler, cocukların işleyebileceği tarzda ve daha cok ebeveynlerin caresizliği ve cocuguna bir şey yapamamanın ahlakı üzerine kurulu.

filmin en etkileyici yanı, aynı zamanda tek, yetişkinlerin kendilerini korumak icin cocukları öldürmesi. korku filmleri de dahil olmak üzere, bütün filmlerde cocukların ölmesi bir tabuyken, bir filmde cocukların aileleri tarafından öldürülmesi sinema acısından iyi bir caba. (u: swh)

yazar ve yönetmeni bu hassas mevzuda drama kacmadıkları icin tebrik ediyorum.
sinir bozan ve ruh sıkan film olarak arşive eklenmiştir . birsürü mantık hatası bulsam da , içine etmeme adına , hata-bulur gözlüğümü çıkarıp seyretmiş bulunmaktayım . ebeveynlerin çocukları koruma veya zarar vermeme adına çabaladıkları formatik gözlem şahane olmuş ama gelin de görün ki hiç bir insan evladı sırf çocuk öldürecek diye canından vazgeçmemiştir , geçmez de , öyle iş mi olur . çocuklara aslında ne olduğunun açıklanmaması bende gizemden ziyade , senaryo eksikliği gibi gelmiş bulunmakla beraber , sonda çıkan onlarca çocuğun '' siktirin gidin olum , burası bizim mekanımız '' bakışların bende film boyunca yer eden puslu havayı kalınlaştıramamış , aksine dağıtmıştır .

---spoiler---

esas casey sonda değil de başta o psikozlu ruh haline bürünseydi sen o zaman gör curcunayı . adam sen orda kaç tane ebeveynsin , 4 tane sik kadar veletle başa çıkamıyor musun ? hayır konduramıyorsun çocukların yaptıklarına dicem , arkasından ybsg gelecek .

---spoiler---

not : casey karakteri hannah tointon

dipnot : hannah'nın uğruna ölmek farz olan canlılar listesine girmesi olası gibi görünmektedir . zamanı gelince değerlendirmeye alınacaktır . (u: gb)