parmaklara ve tırnaklara kına sürmek, milattan önce 3000 yıllarında mısır'da çok yaygındı. buna rağmen kadınların tırnaklarını boyama adetinin asıl kökeni çin'dir. çin'de kadınların tırnak renkleri, ait olunan sosyal sınıfın bir göstergesiydi. milattan önce 600 yıllarında çin hanedanının tırnak renkleri altuni ve gümüşi renklerdi. daha sonraları kırmızı ve siyah renkler asaletin sembolü olarak yüzyıllar boyu kullanıldı.

mısırlılarda da, koyu kırmızı başta olmak üzere, kırmızının tonları asaletin derecesini belli ediyordu. toplumun alt kademelerinde yaşayan kadınların tırnaklarını sadece soluk renklere boyamalarına izin veriliyor, kimse kraliçenin ve kralın tırnak boyalarının rengini kullanamıyordu. eski mısır'da krallar da tırnaklarını boyuyorlardı. erkeklerin de tırnaklarını boyamaları mısırlılar, babilliler ve sonraları romalı üst rütbeli savaşçılar arasında yaygındı. romalı komutanlar savaşa gitmeden önce saçlarını yağlarla parlatmak, kıvırcık hale getirmek ve tırnaklarını dudakları ile aynı renge boyamak için saatler harcıyorlardı. tarihte el ve ayak tırnaklarına gösterilen bu itina kapsamında manikür de vardı. ur şehrinde yapılan kazılarda, babilliler'e ait mezarlarda, saf altından manikür setleri bulunmuş olup mezarlardaki ölülerin tırnakları düzgün kesilmiş ve törpülenmişti.

kadınların boyanmış tırnakları, binlerce yıl önce de bugün olduğu gibi bakımlı olmanın, kültürün ve asaletin sembolüydüler. ancak aynı zamanda da çalışanlar ile tüm günlerini tırnaklarına bakarak geçiren aristokratları ayıran bir göstergeydiler.(kaynak alıntı tarihte objelerin çıkış noktaları konusunda bazı birikimleri bilgisayarıma kayıt etmekteyim o yüzden site ismini hatırlamıyorum.)
pistirler de ondan, bu da soru mu diye cevaplanası soru. bakım kisvesi altında kategorize edilir tırnak boyamak ama palavradır.(u: valla lan) en kısa zamanda bir marketten aseton ve pamuk alıp yanınızdan geçen ilk uzun ve ojeli tırnaklara sahip dişiyi durdurup tırnaklarındaki ojeyi çıkarınız ve bakınız bakıma, itinaya. o zaman beni doğrulayacaksınız.(u: bakalım ne kadar temiz hanım kızlarımız)(u: swh)