yazar adı gereklidir!

göster şifre gereklidir!

şifreni mi unuttun?

yazar adı gereklidir!

e-mail gereklidir!

göster parola gereklidir!

3 + 8 =

şifrenizi mi unuttunuz? Endişelenmeyin! Aşağıdaki bölgeden şifrenizi sıfırlayabilirsiniz!

e-posta gereklidir!

girişe dön

kapat
ydusozluk ydusozluk ydusozluk
 • turksat 3a

  mayıs ayında buyuk olasılıkla fırlatılacak olan yeni uydumuz.


  (alinti: türksat 3a, testlerde sağlanan başarının ardından fırlatılmaya hazır hale geldi. uydu, güney amerika’daki fransız guyanası’ndaki fırlatma rampasına götürüldü. fırlatma programında herhangi bir gecikme olmaması halinde uydu, nisan ya da mayıs ayında yörüngesine fırlatılacak.


  türksat 3a’nin özellikleri


  türkiye’nin ihtiyaçları ve pazar alanları düşünülerek tasarlanan türksat 3a, asya, avrupa ve türkiye’den yayın yapacak kuruluşların taleplerine cevap verebilecek nitelikte. türksat 3a, halen yörüngede bulunan türksat 1c uydusunun mevcut kapasitesinin tamamını karşılayacağı gibi türksat 2a uydusunun yükünü de hafifletecek. türksat 1c uydusu üzerindeki televizyon, radyo ve vsat hizmetleri, 42 derecedeki yörüngesine girmesiyle birlikte türksat 3a’ya aktarılacak.


  yeni uydu, yalnızca televizyon yayınları için değil, coğrafi koşullar nedeniyle radyo-link ve kablo iletişim altyapısı mevcut olmayan bölgelere uydu terminalleri aracılığıyla telefon, internet, faks gibi çok çeşitli hizmetlerin götürülmesi için de kullanılacak.


  türksat 3a, yaklaşık 20 yıl süre ile hizmet verecek ve üzerinde 120 wattlık 24 adet ku-band transponder bulunacak.


  uydunun kapsama alanı, avrupa’nın tamamı ve asya’nın büyük bir kısmı olarak planlandı. türksat 3a’nın, kapsama alanı konusunda diğer uydulara göre yüksek düzeyde anahtarlanabilir kapasiteye sahip olması, önemli bir avantaj olarak gösteriliyor.


  yayinlara yüksek kalite gelecek


  mevcut uydulardaki doğu ve batı kapsama alanları arasında seçim sınırlaması, türksat 3a’da olmayacak. türksat 3a üzerinden verilecek televizyon ve radyo yayınları, türkiye, avrupa ve orta asya’dan 50-60 santimetre ölçeğindeki küçük çaplı antenlerle çok kolay ve yüksek kalitede alınabilecek.


  türksat 3a, yıldız izler özelliği ile uzaydaki yıldızların konumlarına göre kendi durumunu belirleme yeteneğine de sahip olacak.
  ntvmsnbc)
  yapımında 22 türk mühendisinin çalıştığı tsi ile 24 mayıs 2008 00:57 de fırlatılacak olan uydudur.....(u: hayırlı olsun) (u: ..........)