yazar adı gereklidir!

göster şifre gereklidir!

şifreni mi unuttun?

yazar adı gereklidir!

e-mail gereklidir!

göster parola gereklidir!

9 + 13 =

şifrenizi mi unuttunuz? Endişelenmeyin! Aşağıdaki bölgeden şifrenizi sıfırlayabilirsiniz!

e-posta gereklidir!

girişe dön

kapat
ydusozluk ydusozluk ydusozluk
 • usb

  wiki alıntımıza göre;


  ıngilizce "universal serial bus" kelimesinin kısaltmasıdır. usb dış donanımların bilgisayar ile bağlantı kurabilmesini sağlayan seri yapılı bir bağlantı biçimidir. son sürümü 2.0'dır. bu 1.1'den 40 kat hızlıdır (u: bu alet daha hızlı çalışabilir uyarısını dikkate alın olmadı firewire kullanın )(u: sımayl ). 480 mbit/sn'lik aktarım hızı vardır. tak Çalıştır (plug and play) özelliğinden dolayı birçok cihazın bağlantısında kullanılmaktadır.


  evrensel seri veriyolu (u: windows'un türkçemize hediye ettikleri) , çevre birimlerinin bilgisayara takıldıkları anda tanınıp otomatik çalışmalarını sağlamaktadır (u: kısmen elbette ).yani pnp'dir. bu yolla 127 adet cihazı çalıştırma imkanı vardır, ancak eklenen her cihaz hızı düşürür. uygulamada kimse onlarca cihazı bağlamaz.


  cihazlar çoksa birbirine hub ile bağlanır. bu da kök hub denilen ana huba bağlanabilir. usb basit bir dört telli bağlantıdır. veri kodlamasına nrzi (non-return to zero inverted) denir.


  modern anakartlarda en az 4 usb portu (u: modern anakart derken masa üstünü kast etmiş wiki) bulunmaktadır.(u: çoğu diz üstü 4 usb portunu aynı anda kullanamaz)


  ayrıca alakalı olaraktan;


  (bkz:firewire)