yazar adı gereklidir!

göster şifre gereklidir!

şifreni mi unuttun?

yazar adı gereklidir!

e-mail gereklidir!

göster parola gereklidir!

5 + 5 =

şifrenizi mi unuttunuz? Endişelenmeyin! Aşağıdaki bölgeden şifrenizi sıfırlayabilirsiniz!

e-posta gereklidir!

girişe dön

kapat
ydusozluk ydusozluk ydusozluk
 • vicdani ret

  türkiye de askere gitmeyi reddetmeyle özdeşleşmiş kavramdır.bunun da sebebi doğduğumuzdan itibaren bize yapılan zımni baskılardır.ali bulaç ın din ve modernizm isimli kitabı bu olayı çok iyi açıklamaktadır.şöyle ki:


  aslında farkında olmadan da pek çok askeri unsurla içiçeyiz.örneğin spor gazetelerinin başlığına bakın,rahatlıkla aslan ın imha planı fener pusuya yattı kartal için hedef gibi cümleler göreceksiniz.burada kullanılan pusu ,hedef ,imha planı gibi terimler hep askeri terimlerdir.ya da düşünün ki 23 nisanda çocuklarımıza o son derece barış yanlısı öğretmenler asker kıyafeti giydirmektedir.liselere girerken bile saç 3 numara,kravat düzgün olmalıdır ki bu da yüzde yüz askeri disiplinin etkisidir


  türkiye de askerlik yapmak namus gibi görülmekte kutsal sayılmaktadır.halbüki insanların yapısı buna müsait olmayacak narinlikte de olabilir.unutulmamalıdır ki perihan mağden den geliyor:


  her türk kasap doğmadığı gibi her türk asker de doğmaz
  bireyin kendi tercihidir; kendi ahlakına ve dünya görüşüne kalmıştır. hiçbir şekilde bu tercih ya da zıttı bireye dayatılamaz. ülkelerin gelişmişlik düzeyiyle doğru orantılı bir haktır. amerika, norveç, hırvatistan, ispanya, kanada ve yunanistan dışındaki bütün ab üyeleri vicdani ret i tanıyor ve kimisi karşılığında sivil alanda bir hizmet hakkı veriyor. tc gibi ülkelerde ise vatan haini, erkek adam değil gibi yaftalamalarla cezaevleri yolları gösteriliyor.
  artık tsk nın da en azından göz ardı etmediği ve varlığından haberdar olduğunu öğrendiğimiz hak.


  (alinti: konusu açıldığında bile büyük gerilim çıkan "vicdani red" konusunu türk silahlı kuvvetleri ilk kez tartışmaya başladı. fitili bir kurmay binbaşı ateşledi...


  türkiye de örf ve adetlerin hukukun yazılı olmayan kurallarından olduğunu belirten mu. kur. bnb. ersin kaya, hukuk sisteminin de kendi kültüründen etkilendiğini yazdı. kaya, makalesinde ‘avrupa kültürü tarafından normal karşılanan vicdani reddin ‘askere gitmeyene kız verilmediği’, ‘ana sütünün helal edilmediği’ kültürümüze aykırılığı tartışma götürmez bir gerçektir’ ifadelerini kullandı. stratejik araştırmalar dergisi’nde yayımlanan makalesinde kaya, vicdani ret hakkının tanınması yönünde bir yasanın avrupa konseyinin tavsiye kararları da göz önüne alınarak, sağlam temellere oturtulmuş ve yeni sorunları beraberinde getirmeyecek kadar kapsamlı hazırlanması ele alınması gerektiğini savundu.)


  bunun arkası gelir mi bilinmez ama umursamaz tavırlar kalkmış ya da baskılar artmış gibi en azından. hadi hayırlısı.
  vicdanî ret, bir bireyin politik görüşleri, ahlaki değerleri veya dinsel inançları doğrultusunda askerlik hizmetini reddetmesidir. vicdani ret düşüncesi geniş anlamda ilk olarak 19. yy.da ortaya atılmış, 20. yy.ın başlarında i. ve ii. dünya savaşları sırasında taraftar bulmuştur. savaş karşıtlarının uzun mücadeleleri sonucunda, vicdani ret hakkı günümüzde birleşmiş milletler ınsan hakları komisyonu ve avrupa parlamentosu tarafından temel insani hak olarak kabul edilmiştir.


  türkiye'de henüz tanınmayan vicdani ret için başta savaş karşıtları olmak üzere çeşitli grupların çalışmaları sürmektedir. perihan mağden gibi bir çok aydın vicdani reddi işleyen yazılar ele aldıkları için haklarında dava açıldı. ayrıca konu ile ilgili `vicdani ret hakkı`nın verilmesi için kanun teklifi dtp tarafından meclise sunuldu. türkiye'de 2008 yılına kadar 13'ü kadın olmak üzere toplam 69 vicdanî reddçi çıktı. ılk kez 1989 yılında tayfun gönül, 155. maddeden yargılandı ve aldığı ceza, para cezasına çevrildi.


  vicdanî ret, avrupa birliği üyesi tüm ülkelerce tanınan "askere gitmeyi reddetme" hakkıdır. bu hakkın uygulanması ülkelere göre farklılık gösterebilmektedir. bazı ülkelerde vicdanî retçiler askerlik yapmak yerine, zorunlu olarak bir kamu hizmetinde görevlendirilmektedirler.


  vicdanî reddin geçmişinin ilk devletlerin kuruluşuna kadar eskiye uzandığı iddia edilse de, resmi kayıtlara göre yirminci yüzyılın başına uzanmaktadır. ılk kez 1916'da ıngiltere vicdanî reddi anayasasına dahil etmiş, ıngiltere'yi 1917'de danimarka, 1920'de de ısveç izlemiştir.


  http://tr.wikipedia.org/wiki/vicdan_ret


  türkiye için önümüzde ki 50 yıl geçerli olacağını düşünmediğim bir kavram...


  bir baskı grubu olarak türk ordusu bu konu ile ilgili kısaca höd, hödö yada çikisss diyebilmekte, bu imkan ve kudredi olmakta ve ordunun gençlerine; aynı şekilde devletininde askerine, ihtiyacı oldukça... antreman yapabilecek bir sahası kendini geliştirebilecek bir ohal bölgesi bulunmakta iken imkan ihtiyaç kapsamında bu kavramı önümüzde ki 50 yıl düşünmemek gerekir...


  - ki önümüzde ki 5 gün içinde bu baskı grubuna dahil olup vatani görevini yapmaya hazırlanan ben için bu kavramın geçerliliği yada gerçekliliği düşünülemez.


  (bkz:askerde mantık)


  (bkz:yazarin icinde bulundugu durumu ele veren entryler)


  (bkz:askerliliğin bitmemesi)


  türkiye cumhuriyetinde asker olanlar için askerliği dahada zorlaştırmakdan başka bişe değildir.


  eğer yaptığıınız her şeyi sorgularsanız mantığın sıfırın altında eksi 40 derece olduğu yerde bi müddet sonra beyniniz donmaya başlayacaktır


  kışlada 'her türk asker doğar' diye bağıra bağıra yürüyüş kararı sayarsınız. sesiniz az çıkarsa birde fırça yersiniz.


  o yüzden kaçınılmaz olan askerlikden türkiye şartları altında zevk almaya bakmak gerektir.