yazar adı gereklidir!

göster şifre gereklidir!

şifreni mi unuttun?

yazar adı gereklidir!

e-mail gereklidir!

göster parola gereklidir!

3 + 7 =

şifrenizi mi unuttunuz? Endişelenmeyin! Aşağıdaki bölgeden şifrenizi sıfırlayabilirsiniz!

e-posta gereklidir!

girişe dön

kapat
ydusozluk ydusozluk ydusozluk
 • volvox

  şebnem ferah elektro gitar ve vokal, duygu karpuz gitar, ebru bank (eroğlu) bas gitar, gül ağırca davul ve Özlem tekin klavye ile birlikte geri vokalde olmuştur. ebru bank gruptan ayrılınca yerine buket doran geçmiş ve buket grupta bas gitar çalıp geri vokal yapmıştır.


  şebnem ferah odtÜ ekonomi, ebru bank boğaziçi Üniversitesi ıngiliz dili ve edebiyatı, gül ağırca marmara Üniversitesi güzel sanatlar endüstri tasarımı ve Özlem tekin ise mimar sinan devlet konservatuarı, müzikoloji bölümü'nde eğitim görmüşlerdir.


  duygu, ebru ve şebnem; bursa koleji'nde tanışmışlar, gül ağırca ile de bursa'da tanışmışlar. 1988 yılında kurduğu grubuyla önce yadırganan sonra konser teklifleri alan şebnem ferah, sedat yıldırım sarıcan'ın da katkılarıyla düzenlenen 1989 yılındaki "bursa 1. rock station günleri"nde kardeş grup "pentagram" ile aynı sahneyi paylaşmıştır.


  volvox, ilk konserlerinden birini bursa'da tayyare sineması'nda vermiştir. bursa'da bir takım konserler verdikten sonra ilk ıstanbul konserlerini 28 nisan 1991 tarihinde saat 14:00'da pentagram ile birlikte pangaltı ınci sineması'nda vermişlerdir. boğaziçi Üniversitesi'nde, odtÜ festivalinde, bilsak rock cafede, ızmir clup 33'de unutulmaz konserler vermişlerdir.


  1992 yılında duygu karpuz'un gruptan ayrılmasıyla klavye ve geri vokal olarak Özlem tekin gruba dahil olmuştur. ılk sahne tecrübelerini bedri baykam'ın açtığı "dadaist" barda gerçekleştiren grup, daha sonra "sis", ardından da "kemancı"da çalmışlardır. konserler ve sahne çalışmalarından sonra kaset çıkarmaya karar veren grup provalar yaptılar, demoyu hazırladılar, parçaların tamamı ıngilizce olarak hazırladılar, besteler, enstrümanlar hazırlandı fakat kaseti çıkartamadılar.


  albümün çıkartılamaması ile başlayan ve gruptan ayrılmaların devam etmesi sonucunda ebru bank'tan sonra Özlem tekin de gruptan ayrıldı. 1994 yılında volvox dağıldı. Çocuk denebilecek yaşlarda kurulan volvox'un her bir elemanı hayatına yön vermek durumundaydı çünkü aradan uzun zaman geçmiş; tercihleri, öncelikleri değişmişti. bazıları müziğe devam etti; bazıları ise hayatlarında yeni sayfalar açtılar. böylece her elemanı için inanılmaz bir tecrübe ve adeta okul olan volvox dönemi kapanmış oldu. (u: vikipedia dan alıntıdır)