kısaca sanırım son iki senedir(u: iç politikada artan gerilimden olsa gerek) reklam denen figür üzerinden prim yapmaya çalışan gazete reklamlarıdır bunlar efenim. reklam nedir, #57119, böyle demişiz. art niyetli başlamış olabilirim ama bu reklamların en önemli eksikliği bu artan kutuplaşmadan prim yapmak istemeleri. prim yapmak istemeseler, kendileriyle çelişmez; türlü yaftalamaları, birlik ve beraberlik mesajlarını, 'farkındalık'larını reklamlarıyla gösterdikleri kadar gazete içerisinde de gösterirlerdi. yani neymiş, mühim olan salt tirajmış, başka da bir bok değilmiş. ama nedense memlekette bu reklamlar izlenip izlenip 'işte budur be arkadaş', 'bak ben bu gazeteyi okuyorum' ya da 'yaşasın u gazetesi' vs. gibi laflar orada burada, arkadaş sohbetlerinde dahi sarfedilmezdi veya gündeme çötöt diye oturmazdı gibime geliyor.

nedir bu reklamlar, yaftamadan düşünün diyen zaman gazetesi reklamı, türkiye sizinle gurur duyuyor diyen cezamilliyet gazetesi reklamı veya hangi tarafımızdan vazgeçelim diyen sabah gazetesi reklamı.

alayı bana bir tek şey dahi hissettirmiyor; çünkü vurgulanan farklılıklar, önyargılar, ötekileştirmeler ya da yaftalamalar daha da perçinleştiriliyor bu şekilde sanki. yine çünkü, yaftalama denirken, düşün belki bizden biridir deniyor, insan değil; hangi tarafımızdan vazgeçelim diye soruluyor, birbirimizi, bu farklılıklarımızı kabul edelim ve yaşatalım a vurgu yapılmadan. ya da bilemiyorum bana öyle geliyor, içi boş.

bu noktada bu reklamların arasında en sahici ve en olduğu gibi olan reklam bence türkiye sizinle gurur duyuyor diyen cezamilliyet gazetesi reklamı. dedim ya, ya da bana öyle geliyor.(u: swh)
iktidara göre konsept değiştirenleri mevcuttur güzel ülkemde ve başınıda sabah gazetesi çeker.(pardon ya bu gazete sahibine göre değiştirir konseptini,sahibini iktidara göre değiştirir.)