yakin dogu universitesi – ydü sözlük – kibris ta bir sözlükcük | artik haber daha yakin
yakın doğu üniversitesi

1988’den bugüne

yakın doğu üniversitesi:

yakın doğu üniversitesi 1988 yılında kktc milli eğitim bakanlığı nın 17/1986 sayılı milli eğitim yasası’na bağlı olarak bakanlar kurulu onayı ile lefkoşa da kurulan yakın doğu üniversitesi, bugün 50'ye yakın ülkeden gelen seçkin öğrencileriyle, uluslararası bir kimlikte; kuzey kıbrıs türk cumhuriyeti’nin başkenti lefkoşa’da yüksek düzeyde eğitim olanakları ve yetkin öğretim kadrosuyla etkinlik gösteren bir yükseköğretim kurumudur.

çağdaş bir kampüs alanı içerisinde planlanmış olan yakın doğu üniversitesi, bütün fakülteleri, yüksekokulları, labaratuvarları, atölyeleri, bilgisayar merkezleri, kültür merkezleri, kütüphaneleri, yurtları, olimpik kapalı yüzme havuzu ve diğer sosyal ve sportif tesisleri bir bütün olarak gelişmektedir.

tüm akademik ve idari birimleriyle yakın doğu üniversitesi’nin tek amacı, 13 fakülte ve 3 yüksekokuldaki seçkin öğrencilerine en iyi eğitim ve öğretim ortamı sağlamak yanında, onları kendine güvenen, sorumluluğunu herşeyin üzerinde tutan, akılcı, yaratıcı, araştırmacı ve özgür düşünceye sahip atatürk ilke ve devrimlerini özümsemiş bireyler olarak yetiştirmektir.

yakın doğu üniversitesi kuruluşundan bu yana geçen ve bir kurumun tarihi bakımından son derece kısa sayılan bir zaman dilimi içerisinde olağanüstü bir hızla gelişmiş ve kıbrıs’ın bir eğitim ve kültür merkezi olma hedifine, süratle yaklaşmaktadır.
sıcacık bir yuva... samimiyet , dostluk , kardeşlik , her daim gülümseyen bir güneş ve kelebeklerle harmanlanmış dimdik başı gökkubbeye çevrili ayakta duran eğitimin son kalesi.