yaz boyunca calismak – ydü sözlük – kibris ta bir sözlükcük | artik haber daha yakin
evet bir ögrencinin başına gelebilecek en igrenç olaylardan sadece bir tanesidir..bu olay kıbrısta iştirak edilmek zorunda ise fevkaledenin fevkinde bir işkenceye dönüşebilir.
mezun olunduktan sonra sadece yaz boyunca değil,her ; yaz-kış-yaz-kış şeklinde devam edecek eylemler bütünü.öğrencilik hayatının en az bir yazında çalışınca,size her hafta para yollayın babanızın değerini,kıymetini çok daha iyi anlarsınız.herkesin yapması gereken olay.

edit : ha eğer ki,"babam lan o benim,en birincil görevi bana para yollamak,ben gelmek istemedim bu dünyaya,o istedi diye burdayım bakacak tabi eşekler gibi."şeklinde bir düşünceye sahipseniz bu yazıyı es geçin,okumayın,hatta hayatınız boyunca okumayın.

(bkz:herkes tatil yaparken çalışmak zorunda olmak)
özellikle kıbrıs taki hayatı düzene koyan bir eylemdir hatta sadece yaz ları değil okul ile beraber part time bir şekilde yürütülen yaz+kış çalışma öğrenci hayatını düzene sokmakla da kalmaz farkettirmeden kolaylaştırır. sıkıntıdan sabaha kadar yapılan aktiviteler; batak oynamak, internette vakit geçirmek, içmek, film izlemek yerini uykuya bırakır ve bu da ertesi sabah daha dinç kalkmanıza sebebiyet verir aynı zamanda dönemde 3-5 defa uğradığınız bölümünüze (u: devamsızlığı olmayanlar için) işten kaytarmak bahanesiyle her ders saatinde uğrarsınız ve artık bilinçli bir insan olma yolunda derslere girerek notlarınızı yükseltirsiniz...

yazar birtakım faydalarını görmüştür ki yazıyor(u: alala)
yukarıdaki yazıya ilaveten çevrenizdeki gereksiz insanlardan arınırsınız, düzenli yemek yeme(u: yaşasın yemek yemek) alışkanlığı edinirsiniz, boş geçirilen vaktin kıymetini anlayıp hayatınızı monotonluktan çıkarırsınız, en önemlisi de aileniz sizi daha ciddiye alıp daha bi bir şey sanmaya başlar(u: swh)
çalışmanın tek olumsuz yönü,kültür edinememektir.yani okuyamamak.

sürekli iş temposuna tabi tutulduğunuzdan ve bu tutulma sizi yorduğundan,kalan zamanınızda daha kolay aktivilerle uğraşırsınız ve kültür edinme olayını yok edersiniz.bu durumda kapitalist sistemin cahiliyet doğurduğuna işaret eder.

çalışma alanları mümkün olduğunca,kültür,sanat,eğitim ve gelişim içinde olmalıdır.

ziraa çok kapsamlı bir konudur.sözlük yetmez açıklamaya.