abdullah gul – ydü sözlük – kibris ta bir sözlükcük | artik haber daha yakin
milletimizin evladıymış muş

bide milletimize hayırlı olcakmış muş

aynı millettensek oynamıyorum ben
(u: ukte)

bir dönem başbakanlık yapmış, geçen hükümetn akp'li dışişleri bakanı, tip olarak biraz ofsayttır, vakti zamanında 'türkiyede demokrasiyi kaldıracağız allahın izniyle' diye bir şeyler saçmalamış, son cumhurbaşkanlığı seçimlerine oynamış asker'in tepkisiyle karşılacınca yok öyle bir şey demiş, 180 derece dönmüş, çark etmiş politikacı.
kendi sitesinde halkın huzuruna sundugu 'gül'ü cumhurbaskanı olarak görmek ister misiniz' türünde ki anketinin 100de 45 evet 100de 55 hayır ile sonuclanmasından sonra jet hızıyla anketi sitesinden kaldıran,türkiye ile davalı olan ve kayıp trilyon davasından hala yargılanamayan apacık cumhurbaskanı adayı.gerci cumhurbaskanı oldugunda dokunulmazlıgı kalkacagı için yargılanacakmıs ama kayıp trilyon davasında sucu yoktur bu mümin kardesimizin.korkmaz kacmaz yani.kacmaz dimi.kacsın ama.olmasın.
şu sözleri sarfetmiş, şimdi ise değiştiğini ifade ederek dönekliğini gözler önüne sermiştir. ve bu adam cumhurbaşkanı olacak öylemi? türkiyeyi zor yarınlar bekliyor..

- bu, cumhuriyet döneminin sonudur. laik sistem çökmüştür ve onu kesinlikle değiştirmek istiyoruz.

(27 kasım 1995 the guardian gazetesi)

- Çukurcada dağa -ne mutlu türküm diyene diye yazmışsınız. maalesef resmi ideoloji, türk milliyetçiliği şeklinde kendisini ırki taassup (ırkçı yobazlık) olarak tezahür ettirmiştir. (dypli baki tuğ, depli remzi kartal ile katıldığı bir konferans)

- türkiyede bir sistem bunalımı var. halka zorla diretilen, halkına zıt, ona düşman bir sistem. ışte onun içindir ki, bugün senelerdir beraber olduğumuz bazı insanlar ayrılıkçı mücadele içine girmişler. Ülke bütünlüğünü bile tehlikeli duruma getirir hale gelmiş böyle bir sistem...

- türkiye’nin resmi ideolojisinin tabii karakterleri bu sistemi kuran tek partinin altı sloganı ile ortaya çıktı. cumhuriyetçilik, milliyetçilik, halkçılık, devrimcilik, devletçilik ve laiklik… bu ilkeler hep bu halka bir zorlatma şeklinde dayatıldı... uygulamada tam bir diktatörlük

- (atatürkün) türkiyenin irak, libya, suriye’ye benzeyen çok yanları var. neden? aynı tek adam pozisyonu. bugün libya, irak ve suriyeye gidin, tek insanın resimleri vardır her yerde. tek insanın heykelleri vardır.

- devrimcilik adı altında yine bir dizi hukuki düzenleme tepeden inme, zorla getirilmiş ve zorla kabul ettirilmiştir.

- milliyetçilik maalesef bir nevi ırkçılık şeklinde devam etmiştir

- milliyetçilik öyle olmuş ki, türkçülük şeklinde alınmış ve bu ister istemez aksini de bazı insanların aklına getirmiştir. mesela bunları açık söylemek zorundayım, -ne mutlu türküm diyene- lafını tutup her yere yaza yaza, türkiye aslında ılkel bir hale dönmüştür...

- türkiyenin bütünlüğünü tehdit eden, en büyük tahribatı vermiş olan sistemin ilkelerinden biri de laıklık ilkesidir. türk milletinin moral değerlerinin ana kaynağı din olacak, ıslam olacak, sonra siz bunu potansiyel tehlike olarak göreceksiniz ve bunu uygulamalarla ortaya koyacaksınız.

- aynı şekilde, dindar olan bir subaya da siz kendi ordunuzda hayat hakkı vermiyorsanız, bunu açıkça söylemeden onu saf dışı ediyorsanız, sanki safra atar gibi, ajan yakalamış gibi onları ayıklıyorsanız, siz o zaman bu ülkenin devamını, bütünlüğünü nasıl temin edersiniz?..

- bu açıdan ikinci cumhuriyet, yeni osmanlicilik kavramlarının ve bu tartışmaların ortaya gelmesini ben çok sağlıklı görüyorum ve geleceğe çok ümitle bakıyorum. hepinizi saygıyla selamlıyorum.

(türkiye’nin milli bütünlüğü ve güvenliği. ış dünyası vakfı yayını)

- ıslam’a aykırı kanunlar kalkacak

- evet (zulüm gördük). eşim liseyi dışarıdan bitirmek istedi. başörtüsü var diye imtihana almadılar.

- ıçimizde öfke var

- (anayasa’nın ilk dört maddesini kastederek) gücümüz olursa değiştirebiliriz artık türkiye yasaklarla gidemez. yani anayasada şu yasak var bu yasak var diye gitmez. halk isterse yapılır.

- türkiye’de açık-gizli ıslam düşmanlığı olduğuna inanıyoruz.

- şeriat’ı tanımlamak lâzım… eğer insanlar -ben müslümanım- diyorsa, inançlarına göre yaşamak zorundadır. ama başkası bunu istemiyorsa o kendi bileceği iştir.

- türkiye’de geçerli kanunlar arasında ıslama aykırı olan da var, olmayan da. aykırı olanlar baskıdır. baskı kalkacak. bu hakkı kullanacağım. halka bu imkanı vereceğim.

(milliyet gazetesi 10 aralık 1995, nilgün cerrahoğlu ile röportaj)
atatürkten sonra en büyük ve bu ülke için en hayırlı olacağını düşündüğüm,düşünmekle kalmayıp kesin kanaat getirdiğim yüce şahsiyet,11.ci cumhurbaşkanımız ... (u: sevdiğim tek siyasetçi) (u: sayın başbakanımızdan sonra) (u: kıskananlar çatlasın)

edit: benim cumhurbaşkanım değil diyenlerin yapacağı en iyi hareket yada kendilerine göre protesto derhal ülkeyi terketmektir.umulur,eğer böyle bişi olursa sevinilir ve kına bile yakılır.(u: tarafımdan)