absinthe – ydü sözlük – kibris ta bir sözlükcük | artik haber daha yakin
dünyanın birçok yerinde satılması yasak olan, yeşil cin olarakda bilinen içkidir.alkol oranı % 75 in üzerindedir.çek cumhuriyetinde üretilmekte olan bu içki genellikle şekerli olarak içilir.damıtarak içildiğinde halusinasyon görülmesi muhtemeldir.america ve ingilterede birbirine tecavuz eden arkadaslar yuzunden yasaklanmıştır.feci bir şekilde afrodizyak etkisi yaratmaktadır,halusinasyonlar nedeniyle kız kardeşine tevacuz etmeye çalışanlar bile bilinmektedir.birkaç shot ile sarhoşluk sınırlarını zorlamanız mümkündür.internette orjinalini 200 dolara yakın bir fiyata bulabilirsiniz fakat hollandada 6 dolara satın alabilirsiniz.bu arada piyasada çok fazla sahtesi bulunmaktadır dikkat etmenizi tavsiye ederim.değişik etiketleri vardır. çıplak kadın ve marijuana figürleri bunlardan en yaygın olanlarıdır.

edit.franszcada şifalı ot anlamına gelmektedir çünkü bu içki birçok otun karışımından faydalanılarak elde edilmektedir
portekizde hemen hemen her yerde bulabilirsiniz. üzerinde büyücü kadın ya da yeşil cin varsa turistler için üretilmiştir, almayın, adidir. gerçi normalde de tadi berbattir. günümüzde yapılanların da öyle halüsinasyon gördürücü, ne yaptığını bilmez durumlara getirici etkisi yoktur, sadece sarhoş olursunuz. ama dilden dile dolaşıp efsane haline geldiği için herkes absinthe i içtim demek için içmek ister.
türkiye ve kktcde yasak olan rum tarafında serbest olan içki.bu yüzden diğer taraftan getirtmeler götürtmeler yaşanıyormuş.
vincent van goghun içtikten sonra tek hamlede kulağını doğramasına yol açmış içki.

http://www.schwarzaufweiss.de/frankreich/images/Provenc0002.jpg

http://www.sebor-absinth.com/images/van_gogh.jpg

http://www.vangoghreproductions.com/paintings/1889-1-1.jpg
magosada 35 ytl ye el altından satılan yeşil cin lakaplı içki.ilk bardakta şekiller doğrudur.2. bardakta şekiller siz olursunuz.
kafama silah dayanarak içtiğim ve uzun bi süre kendime gelemediğim onun yerine kolanyanın daha hafif olacağına inandığım dünya dışı içki...
wikipedia alıntımıza göre:

absint (absinthe), çeşitli bitkilerin damıtılarak fermente edilmesiyle elde edilen yüksek alkol oranına sahip bir içkidir.

ana bileşenleri pelin bitkisi (artemisia absinthium) ve yeşil anasondur. bunun yanısıra üretildigi bölgenin geleneklerine göre çeşitli bitkilerin bu karışım içine girdikleri görülmektedir.

benim duyduğum kadarı ile:

türkiye'de ve kıbrısta raflarda gördüğümüz çakmadır,niketim absinthe içen kişide şekerle karıştırıldığında yeşil noktalar şeklinde halisünasyonlar gördürmekte imiş..(u: efsane bunlar)
haberlerde ıstanbulda çakma bir şarkıcının sesini açsın diye içtiğini (u: küp şekere bir kaç damla damlatılıp bardağın üzerinde yakılarak içilmesi tavsiyedir.) ve yüzünün bu sebeple yadığını onları dava edicem dedirten içki. (u: bizde yaktık ama yanmadık)