ales – ydü sözlük – kibris ta bir sözlükcük | artik haber daha yakin
akademik personel ve lisansüstü eğitimi giriş sınavıdır. eskiden sadece les olan sınavdır yani lisans üstü eğitim sınavı akademik personel sınavı ile birleştirilmiş halidir.sınavda hukuçuyada ,besyoyada,mühendisede aynı sorular sorulmaktadır.
yüksek lisans başvuruları icin hayati önem taşıyan sınav. herhangi bir programa başvurmak icin alesten en az 55 almak gerekir. ayrıca yüksek lisans başvurularına, okul ortalamanız , ales puanınız , mülakat ise etki eder.
sayısal öğrenciler için çok kolay olan sınavdır. tek zorluğu zamandır. (u: 2009 bahar donemıne bende gırdım) (u: 86 almışım)
akademik personellik için de girilmesi gereken, 80 türkçe ve 80 matematik sorusundan oluşan, bana bir saat daha verin hepsini çözeyim diyeceğiniz türden bir sınavdır. zaman sıkıntısı çekenlerin(u: benim gibi) oturup çalışması, pratikleşme açısından önemlidir. bir de gireceğiniz alana göre türkçe ve matematik sorularının size getireceği puan farklıdır, bildiğim kadarıyla eğer bir tm bölümden giriliyorsa, katsayılar her türkçe sorusu için .50 ve her matematik sorusu için .25dır. nitekim bir yüksek lisans programına başvurulanlar arasından seçilmeniz için sınavdan en az bir 80 almak önemlidir, akademik personellik içinde en az 75 almak gerekir.(u: diye biliyorum)