anayasanin 301inci maddesi – ydü sözlük – kibris ta bir sözlükcük | artik haber daha yakin
(alinti:

1_türklüğü, cumhuriyeti veya türkiye büyük millet meclisini alenen aşağılayan kişi, altı aydan üç yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.

2_türkiye cumhuriyeti hükûmetini, devletin yargı organlarını, askerî veya emniyet teşkilatını alenen aşağılayan kişi, altı aydan iki yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.

3_türklüğü aşağılamanın yabancı bir ülkede bir türk vatandaşı tarafından işlenmesi hâlinde, verilecek ceza üçte bir oranında artırılır.

4_eleştiri amacıyla yapılan düşünce açıklamaları suç oluşturmaz.)

son zamanlarda en çok tartışılan anayasanın maddelerinden bir tanesidir.kaldırılsın yada kaldırılmasın tartışılacak konudur ama burda komik olan kısım ise avrupa birliğinin türkiyeye kaldırılması konusunda baskısıdır.oysa ki bu ve buna benzer kanunlar fransa başta olmak üzere pek çok ab ülkesinde de bulunmaktadır.
bu maddenın varlığı kesinlikle dogru ve yerindedir.bu madde cumhuriyetin,devletin,türkiyenin ve onun savunucularının itibarını,otoritesini savunur.bu maddenin olması türk ve türklük değerlerine saygılı olmayı ve saygılı olunmassa sonucunda ceza oldugunu dost düşman insanlara belirtmesi açısından büyük önem taşır.bu maddenin varlığının tek amacı,benliğimizi oluşturan ırkımızın yüce değerlerinin korunması ve ebedi saygının sonsuza dek mesafeli bir biçimde yaşatılmasını amaçlamaktadır.

bölücü,türk düşmanı,vatan hainleri ve gafillere kesinlikle yüce değerlerimizden taviz verilemez.onlar kendi acizliğiyle övünse bile.hangi ideolojiyi savunursa savunsun ve savunan kişi nasıl olursa olsun,türklükte dahil,hiçbir kimsenin,hiçbir millete ve onun önemli saydığı varlıklara kötülemeye hakkı yoktur.
başlığı görünce gülsem mi ağlsam mı diye düşündüren hukuk cahilliğidir.

canım memleketimde herkes biraz tekniktirektör, biraz islam alimi ,biraz da hukukçu olduğu için götünden sallayanın haddi hesabı bulunmamaktadır.

birde uzun uzun bi bok biliyorlarmış gibi yazılar yazmışlar. aferin diyorum ben sizlere. anayasada bikere o kadar madde mi var lan.

türk ceza kanunun 301. maddesidir halk içinde yaygın olarak bilinen adıyla türklüğü aşşağılamak suçu. yoksa anayasayla bi alakası yoktur.