covid-19 aşısı – ydü sözlük – kibris ta bir sözlükcük | artik haber daha yakin
oxford üniversitesi tarafından chadox1 ncov-19 adı ile bulunduğu, hayvanlar üzerinde yapılan testlerde aşıyı alan ile almayan 6 hayvan karşılaştırıldı. Aşılanan hayvanlar, akciğerlerde virüs replikasyonu belirtisi göstermedi, kontrol hayvanlarına kıyasla anlamlı derecede daha düşük solunum yolu hastalığı seviyesi ve akciğer hasarı göstermedi.
Oxford Üniversitesi, aşının daha da geliştirilmesi, büyük ölçekli üretimi ve potansiyel dağıtımı için İngiltere merkezli küresel biyofarmasötik şirketi AstraZeneca ile bir ortaklık kurdu.
londra hijyen ve tropikal tıp okulu , farmakoepidemiyoloji Profesörü prof stephen evans şunları söyledi:Bu iyi haber mi?“Kesinlikle. oxford aşısının geçmesi gereken engellerden biridir ve iyi bir şekilde temizlemiştir. Benim için en önemli bulgu, viral yük ve müteakip pnömoni açısından kayda değer bir etkinliğin birleşimidir, ancak bağışıklığı güçlendirilmiş hastalık kanıtı yoktur. İkincisi, genel olarak aşılar, örneğin solunum sinsityal virüsüne (RSV) karşı aşılar ve SARS aşıları için bir endişe kaynağı olmuştur. Bu, SARS Cov-2'ye karşı bir aşı için kesin bir teorik endişeydi ve bu çalışmada bunun için hiçbir kanıt bulmak çok cesaret vericidir.Bu erken ön veriler mi yoksa hakemli bir makale mi?“Bir ön baskı olsa da, çok saygın ve yetkin bir gruptan geliyor ve sadece bir olay bulmasından ziyade dikkatli bir şekilde planlanmış bir araştırma. Hakem değerlendirmesi makaleyi geliştirebilir ve bazı detaylar değişse de, yüksek kalitededir.Makaklardaki sonuçların insanlarda sonuçlara dönüşüp dönmeyeceğini biliyor muyuz?“Hayır, kesin olarak bilmiyoruz, bu yüzden denemeler insanlarda yapılmalı ve yapılmalı, ancak bu sonuçları görmek cesaret verici ve insanlarda Oxford aşı denemesi için temkinli iyimserlik öneriyor.”
kaynak 1 : biorxiv.org kelime=
kaynak 2 : https://www.nih.gov/news-events/news-releases/investigational-chadox1-ncov-19-vaccine-protects-monkeys-against-covid-19-pneumonia
türkiye' de Prof. Dr. Ercüment Ovalı tarafından yürütülen çalışma ile ve hayvan deneylerine başlanan covid-19 koruyucusu.
kendi söküğünü dikmeye çalışan terzi misali, alınan son haberlere göre rus bilim insanlarının kendi üzerlerinde deneyip antikor tespit edildiği belirtilmiştir.
kaynak