cumhuriyet halk partisi – ydü sözlük – kibris ta bir sözlükcük | artik haber daha yakin
ataturk un dusuncelerinden gittikçe uzakalaşan, bir insanın koltuk sevdası yuzunden (u: deniz baykal) özünden uzaklaşan parti.
biz atatürkün partisiyiz diye kendilerine kutsallık tanıyan, türkiyedeki laikliğin yılmaz bekçileri olduklarını söyleyen dsp ile birleşmesine rağmen oylarımızı arttırdık diyen deniz baykal döneminde bu ülkeye bi çivi bile çakmayan partidir.

bu partiyi atatürk kurmuştur ama kuruluş dönemindeki atatürkün partisi değildir.karizmatik otoritenin getirdiği gücü hala kullanmaya çalışmaktadır.kutsal değerler üzerinden siyaset yaptığı için seçimlerde çuvallamıştır.

sosyal devlet ilkesini savunacağına halkdan yana olacağına bunlar alakası olmayan işler yapıp solculuğun adını türkiyede karalamaktadır .partileri oluşturan bireyler olduğu için eğer bireyler değişirse iyileşebileceğini umduğum yakında sosyalist enternasyonaldende kovulabilecek olan ana muhalefet partisi.ancak deniz baykal partide en ufak muhalif sesleri dahi barındırmadığı için deniz baykal ölene kadar böyle gidecek olan partidir
yıllardır iç tüzük ve delege sorunlarının çözülememesi nedeniyle iktidara hasret parti.özellikle 80 sonrası apolitikleşme süreciyle içi daha çok boşaltılmış ve deniz baykal ile birlikte araçların amaçlaştırıldığı bir parti olmuştur.
zamanın behrinde masum anadolu halkının duygularını sömürmek için köylerde adının açıklaması

(c)enab-ı (h)akkın (p)artisi olarak yapılan, şimdilerde ise hakkın adını ağzına almayı laikliğe aykırı bulan bir kurumdur (u: parti sayılmaz)
vasıfsız lideri yüzünden yerlerde sürünen partidir..dinsizlik ile kendini bağdaştırabilmiş ,

güneşin üzerine doğup battığı herşeye muhalefet olmayı başarabilen ve benzerine bir daha rastlanmıcağını düşündüğüm siyasi zayıflığın en güçlü göstergesi olan partidir.

atamın kemiklerini sızlatan yegane türk partisidir.