dolapdere big gang – ydü sözlük – kibris ta bir sözlükcük | artik haber daha yakin
klasikleşmiş dilimize nerdeyse girmiş yabancı şarkıları 9 8 lik ezgilerle bulaştıran müzik grubudur.
(alinti: dolapdere big gang, ünlü parçaları; kanun, darbuka, klarnet, keman gibi aletlerle yorumlayan türk müzik grubu.

ağırlıklı olarak dolapdere'li 9 müzisyenden oluşan dolapdere big gang, geçtiğimiz yıl yakartop müzik'ten yayınladığı ilk albümü local strangers'la müzik dünyasına iddialı bir giriş yaptı. dünyaca ünlü pop ve rock şarkılarını türk sazlarıyla alaturka bir yorumla icra eden grup, ilk albümüyle hem yurt içinde hem de yurt dışında sesini büyük kalabalıklara duyurdu. dolapdere big gang diğer gruplardan farkını şöyle anlatıyor: "türkiye konumu itibariyle birçok kültürü içinde barındıran ve bu kültürlerden etkilenen bir ülke. müzikte de bu etkileşimin izlerini görüyoruz. ama bugüne kadar hep bizim müziğimiz yabancı müzik piyasasına, onların bakış açısına, ritmlerine uyarlanmaya çalışıldı. biz ise tam tersini yapıyoruz. Çünkü yurt dışına ses vermenin yolunun onlara benzemek, onlar gibi olmaktan değil, kendi değerlerimizden ödün vermeden, kendimiz gibi kalmaktan geçtiğini düşünüyoruz. biz, onların şarkılarını "biz" gibi yorumladık." diyor ve ekliyor "yıllarca biz onların yaptıklarına hayran olduk. şimdi sıra onlarda. sting'inden madonna'sına deep purple'ından michael jackson'una şimdi onların bize hayran olma zamanı.")
2.albumlerini tanıtmak amaçlı turnelere cıkmış olan ve marlboro flavour or racing party kapsamında ydüde konser verecek olan türk ezgileriyle dünyaca ün yapmış yabancı şarkıları yeniden yorumlayan sağlam grup!!!!(u: sting englishman in new york)(u: dolapdere versiyonu gibi!!!)
sting'in englishman in new york parçasını yorumlayan yaklaşık 2.757.775.568 gruptan biri olan,nedense yaptıkları müzik bana pek orjinal gelmeyen ama okulumuzda konser vermelerini sevinçle karşıladığım topluluk.(u: neden?)(u: şizoya mı bağladım?)(u: sımayl)
konserlerinde klibimizi gordunuz muuuuuu???,albumumuzu aldiniz miiiii?? diye sorular yoneltmis;heyooo eveeaaat nidalari ile karsilanmis,akabinde i hic bir parcasini daha evel duymamis bir guruha karsi konser verdiklerini anlamis grup..ancak yinede gayet basarili bir sahne performansi sergilemislerdir..
grup,çok sıradan.piyasa müzik yapıyorlar ve beğeni değilde para kazanma amacındalar.

grup elemanları birbiriyle alakasız,bütünlük ve uyum yok.

hepsi başka bir amaç uğruna grupta birleşmiş gibi.

grup üyeleri sıradan ve özensiz.müzikleri basmakalıp.

ama türk müziği ve melodileriyle bir klasik olmuş şarkıları söylemesi ve çevirmesi grubun tek avantajlı tarafı.
konserde teomandan daha başarılı bir performans sergilemişlerdir bence.daha çok eğlendim diyebilirim.tabi bunun teomandan nefret etmemin de büyük payı vardır efendim.lakin evet, reklam yapmışlardır ki bu da en büyük haklarıdır.en azından konser bitiminde gelip efendi gibi eğilmişlerdir,teomanın başını alıp gitmesinin aksine...

(bkz:arockçı teoman)(u: neleri araklamış diye merak edenler benle irtibata geçebilir)(u: swh)