dunyadaki onikinci super bilgisayar – ydü sözlük – kibris ta bir sözlükcük | artik haber daha yakin
12 haziran 2007 de okulumuz ve ibm ile kktc cumhurbaşkanı önünde imzalanan sözleşmeye göre ydüde kurulacak olan yüksek işlem kapasiteli bilgisayar

edit : türkiyede ilk ve şuan için tek olarak itü de olan bilgisayar

http://www.gazete.itu.edu.tr/kasim/10-11superbilg.pdf

http://www.be.itu.edu.tr/

(bkz:kktc deki ilkler)
yakın doğu üniversitesiydü-ibm ınovasyon merkezı’nın

temelı atiliyor

bilindiği gibi, 11 haziran 2007 pazartesi günü yakın doğu üniversitesi ile ibm türk arasında “ydü – ibm ınovasyon merkezi” kurulması hakkında protokol anlaşması imzalanmıştı.yakın doğu üniversitesi basın ve halkla ılişkiler dairesi müdürlüğü’nden yapılan açıklamaya göre, ileriye yönelik büyük bir yatırımla gerçekleştirilecek “ydü-ibm ınovasyon merkezi” doğu avrupa, ortadoğu, orta asya ve kuzey afrikada tek, işlem hızına göre dünyada “top 500 listesinde” ilk 100’e girerek, ülkeler bazında onüçüncü, dünya üniversiteleri arasında onikinci sırada yer alan, iki adet, biri 1280 çekirdekli olup dörder çekirdekli intel işlemcinin kullandığı ve saniyede 12 trilyon işlem yapma kapasitesine sahip olan, diğeri ise ibm’in yeni nesil cell teknolojisi esasında kurulan ve özellikle grafiksel tasarımlar molekülyer modellemeye, sonlu elementler analizi ve işlemsel akışkanlar mekaniki gibi araştırmalara daha uyumlu olan bir supercomputer platformuna sahip olacaktır.“ydü-ibm ınovasyon merkezi”’i hakkında bilgi veren yakın doğu üniversitesi genel koordinatörü ırfan suat günsel : “devrim nitelikli bilimsel araştırmalar yapılmasını sağlamış olan süper bilgisayarların kktc’de kurulacak olması, ülkemizi akdeniz çanağında bir araştırma üssü haline getirecektir” dedi. günsel sözlerine şu şekilde devam etti: “süper bilgisayarların iklim değişikliklerinin araştırılması, deprem simülasyonları, savunma araştırmaları, yüksek fizik enerjisi, geniş uygulama spektrumlu yeni nano ve bio teknolojileri ürünlerin buluşu ve tasarımında, disiplinlerarası araştırmalarda, bilgi depolamasında, yaşam bilimleri olan tıp, eczacılık, microbiyoloji ve genetik gibi alanlarda bilimsel araştırmalar için büyük önemi vardır. merkezden kktc ve tc üniversitelerinin yanı sıra doğu avrupa, rusya, türk cumhuriyetleri, ortadoğu, ve kuzey afrika araştırmacıları da faydalanabileceklerdir”.anıtsal yapının temel atma törenine, t.c. lefkoşa büyükelçisi ile kktc devlet ve hükümet yetkileri, türkiye’nin onbeşin üzerinde üniversite rektörü, bilgi işlem merkezleri yöneticileri, teknopark yöneticileri, ibm türk ve ibm avrupa temsilcileri, türkiye ve avrupa medya kurumlarının temsilcilerinin de katılımları beklenmektedir.kktc’nin sesini bilim çevrelerine küresel çapta çok daha güclü bir biçimde duyuracak olan “ydü-ibm ınovasyon merkezi”nin temel atma töreni, 12 temmuz 2007 perşembe günü saat 10:00’da ydü kampusu sağlık bilimleri bölgesinde açık hava iklimlendirilmesi ortamında yapılacaktır. temel atma törenine tüm halkımız davetlidir.

kaynak http://www.neu.edu.tr/tr/main.asp?sayfa=yduibm&ust=
suat amcamıza yapılan bir kıyaktır. birde eski fakülte sınıflarına el atılsa? öğrenciler oturacak yer bulamıyor ama kütüphanemizin otomatik kapısı var.
eee tamam yap çok hoşda kim ne yapacak onda ne araştırılacak bana tahsis edilecekse en fazla crysis oynarım
kurulumu üniversitemizin ana sayfasında canlı olarak gösterilen proje

http://www.neu.edu.tr/
müthiş hadise , süper olay , okul tanıtımında şüphesiz avantaj sağlayacak oluşum . okulumun her konuda eninde sonunda türkiye ve avrupa daki rakipleriyle yarışabilecek kıvama gelmesini hayranlıkla ve saygıyla seyrediyorum .