yazar adı gereklidir!

göster şifre gereklidir!

şifreni mi unuttun?

yazar adı gereklidir!

e-mail gereklidir!

göster parola gereklidir!

18 + 5 =

şifrenizi mi unuttunuz? Endişelenmeyin! Aşağıdaki bölgeden şifrenizi sıfırlayabilirsiniz!

e-posta gereklidir!

girişe dön

kapat
ydusozluk ydusozluk ydusozluk
  • her turk asker dogar

    çok çılgın bi' bakış açısına sahip önerme.


    sosyal bilimleri hiçe sayması da cabası. yahu yazık değil mi sosyal bilimcilere. garipler toplum deyorlar, toplumsaldan bahsediyorlar, insanın doğar doğmaz sosyalizasyon sürecini irdeliyolar, neler etkiler neler etkilemez ve bunlar nasıl etkiler bu süreci vs. ama resmen bu zihniyet cağnım sosyal bilimciler tek kalemde siliyor, buna üzülüyorum ben. yoksa gayet memnunum canım, çılgın postallarım ve kamuflajlarımlan doğmaktan. hatta bi' önerim var, anayasaya geçilsin bu. "türk babanın veya türk ananın çocuğu türktür" deniliyor ya anayasada, onun bitişiğine "ve askerdir" diye eklensin. daha eksantirik olur. ey militarizm, sen işini biliyorsun.
    her türk asker doğar çünkü düşman devamlı gözü vatan toprağında olduğu için...her türk asker doğar çünkü dedelerine babalarına ecdadına olan borcunu ödemek için bu vatana canını vermeye hazır olduğu için...her türk asker doğar çünkü bu vatandan başka gidicek yeri olmadığı için...her türk asker doğar çünkü vatanı çok sevdiği için...her türk asker doğar çünkü bu vatanın her bireyinin dedesi babası savaş içinde büyümüş acıları çekmiş cocukları cekmesin diye canını verdiği için...her türk asker doğar çünkü o bir türktür!!!
    türkiye cumhuriyeti gibi (u: bence) kendine özgü bi' ulus devlet örgütlenmesine sahip olan ender bi' ülkeye has bu önerme türkiye'deki siyaset geleneğine deli ışık tutan unsurlardan biridir kanımca. neden derseniz bakınız hegel beyamca (ulus) devlet örgütlenmesinin bir düşman yaratmak zorunda olduğunu söyler. ki bu tespit iktidar alanını temellendirebilmek ve muhafaza edebilmek telaşına işaret eder. türkiye cumhuriyeti'nin ulus devlet geleneğinde büyük bi' yere sahip olan ordu kurumu da bu noktadan iyi beslenir ve düşman sanısını yaratmak ve körüklemek, köklü olan bu gelenek sayesinde hiç de zorlanmaz ve bu önerme ile iyice pekiştirilip kafalara şırınga edilir. he aynı zamanda düşman paranoyası resmi tarih çarpıtmalarını da peşi sıra getirir. bu yüzden halen daha yüz yıl öncesinin konjonkturü ile insanlar günümüzü ve günümüz olaylarını değerlendirip yorumlar. yakın tarihin göz kırpıp durmasını umursamadan. da neyse, ne alakası var canım. uçtum gene.