insan – ydü sözlük – kibris ta bir sözlükcük | artik haber daha yakin
kendini ne kadar kurcalarsan kurcala her insanda değişik özellikler vardır.bazı insanlar çok kötü duruma düşse bile bunu insanların gözünde iyi bir hale getirebilir yada her insanın kaldıramayacağı zorluklardan bazımız çok büyük bir ders çıkararak yoluna devam eder.bazımız hırsını kaybeder bazımız kişiliğini bazımız hayatı boyunca düşünür ve zaman kaybeder bazımız düşünmekten korkar ama yaşadığımız içsel olaylar ortak olmasına rahmen(bunalımlar kendine güvensizlik) bunlara çözümümüz ve hayat ta durduğumuz yer hep farklıdır insanların o kadar değişik özellikleri vardır ki 6milyar insan içinde kimse aynı değildir ve bu değişmez kısaca insan=ortak bir hayatta eşitsizlikler ve farklılıklar düzlemidir
ilber ortaylının söylemiyle: öleceğini bilerek yaşayan tek canlıdır. sincapta belki tehlike durumunda içgüdü olarak zarar göreceğini düşünüp kaçar ancak ölüme çare üretmek gibi bir derdi yoktur. oysa insanoğlu sonsuzluğu arzuladığı için bu sonlu dünyada sonsuzluğu istemesine rağmen sonunu bile bile yaşayan acaip bişedir. (u: öcüüüü )(u: öleceksiniz hepiniz)
memelilerden, iki ayak üzerinde dolaşan, ilki elli, zekâ sahibi, konuşarak anlaşan hayvan. ınsanı öteki hayvanlardan ayıran başlıca özellikler iki ayağı üzerinde yürümesi, vücuduna oranla kafatası ve beyin ağırlığının fazla olması, zekâ sahibi olması, düşünebilmesi ve özellikle konuşma yeteneğine sahip olmasıdır. ınsanın dünya üzerinde meydana gelişinin tarihi kesin olarak bilinmemektedir. ancak, toprak derinliklerinde yapılan kazılardan bulunmuş olan kemiklerin, taşlarla en ilkel silâhların ve âletlerin incelenmeleri sonucu yapılan tahminlerden, bu meydana geliş tarihi çıkarılmaktadır.

tarih, yazının icat edilmesinden sonraki olayları kaydedebildiği için, tarihe girebilen insan hayatı, ancak 5.000 - 6.000 yıl olarak kabul edilmektedir. oysaki bilim adamlarının yaptığı araştırmalar, ilk insan hayatının çok da ha fazla yıllar önce var olduğunu göstermektedir. bu ıncelemelere göre en eski insan, trinil adamıdır. trinil, cavada bir köydür. buna, cava insanı da denir.

burada bulunan kafatası, insanların en eski tipine aittir. bundan, ilk insanın 800.000 yıl önce yaşadığı sanılmaktadır. yine bu araştırmalardan anlaşıldığına göre, heldelberg adamı 300.000 yıl önce, neandertal adamı 100.000 yıl önce, bu günkü insanın ilk ataları ise 25.000 yıl önce yaşamıştır.

bunlara cromagnon adı verilir. bunların, bu günkü ınsanlar gibi zeki oldukları, mağaralarda yaşadıkları, tarihin başladığı ilk devirlere kadar geldikleri sanılmaktadır.

(u: alıntıdır)
kartal gibi uçamamasına, aslan gibi pençesi olmamasına timsah kadar güçlü olmamasına rağmen bütün hepsine hükmedebilen yaratıktır.

bütün acizliğine, zayıflığına rağmen yaratılan diğer canlılardan daha korkak bir okadar da vahşi olan yaratık.
ütopiktir, varolmayandır. evet yanlış duymadınız, insan değil, sadece kadın ve erkek vardır. diğer cinsel yönelimlerin de koy götüne rahvan gitsin. kandırıyor bunlardan bahsedenler, kulak vermeyin aman. alayı ruh hastası nihayetinde. neyse ne diyorduk, insan diyorduk. insan denenin olmadığından, böyle bi' mahlukatın varolmadığından bahsetmeye çalışıyorduk. evet, insan değil; kendini seks düzeneği olarak gören iki cins vardır. her ikisi de biribirinden korkar bunların. yok pardon, daha doğrusu kadın daha bi' korkar diğerinden. kadın olanı herkes beni s.kmek istiyor, hamur gibi hatunum, tenim kadife mübarek, kaşımın, gözümün, şekilli götümün, sigara kokmayan saçlarmın maşallahı var. bunlar beni yatağa atmak istiyor, erkeklerin kafasından seksten başka bi' şey yoktur zaten. antenleri bi' bunlara çalışır, benim pamuk tenimi, kavisli vücudumu görünce pır pır döner. pis herifler diye düşünür. erkekler de aynen böyledir cidden; seks, seks, seks, am, göt, meme diyerek zıvanadan çıka çıka fink atarlar darıdünyada. karşı cins, yani bi' kadın, mi gördü, bi' seks düzeneği misyonunu yerine getirmek için kolları sıvazlar. hepsi damızlık nihayetinde. insan denenden değil, kadın ve erkekten bahsediyorum.