iron maiden – ydü sözlük – kibris ta bir sözlükcük | artik haber daha yakin
ılk bakışta demir madeni gibi gözüken cümleciğin ıçinden bir takım çığırgan, bağırgan musiki yapan bir ekip çıkıyor ...
1. ortaçağda içi çivilerle sarılı bir tabuttan oluşan işkence aletidir.

2. steve harris'in kurduğu ve onları bir kez daha, hem de bruce dickinson ile görmeyi çok istediğim heavy metal grubudur. yaptıkları şey kesinlikle ve kesinlikle gürültü değildir. aksine kulağa mükemmel gelen, kişiyi yer yer mutlu edip, yer yer duygusallaştıran sololarıyla gönüllere taht kurmuş, baştan sona bütün şarkıları, konser kayıtları ile insanları peşinden sürükleyebilmiş, gerçekten de çok mükemmel insanlardan oluşan bir müzik grubudur. maskotları eddie'yi de unutmamak gerekir.

metal müziğe yeni başlayacak veya metal müziğe karşı önyargı sahibi kişilere özenle seçilmiş birkaç şarkısının bir uzman tarafından dinletilmesinin faydalı olacağını düşündüğüm müzik grubudur ayrıca. Çocuğum olunca onu bile kendilerini dinleterek büyütmeyi düşünüyorum.(u: ben ilkokul 4te başladım o da erken başlasın)(u: smile was here)
2009'da ıstanbul'da konser verme söylentisinin sık sık kulağıma geldiği, eğer söylentiler gerçekleşirse bruce dickinson ile onları görmek için bir çok şeyi feda edebileceğim gruptur.(u: ölü olsam mezardan kalkar gelirim)(u: up to irons)
ingiliz menşeili heavy metal grubu.new wave of british heavy metal in öncüleridir.en uyumlu gitar ikililerinden biridir gitaristler,steve harris çok yahşi bassçıdır.vokal olayını bruce dickinson yapmaktadır.