john locke – ydü sözlük – kibris ta bir sözlükcük | artik haber daha yakin
liberalizmin babasıdır.doğal haklar teorisini üretmiş kişidir ayrıca doğal hayat için şunları söyler “ bu bir özgürlük durumudur , ama başıbozukluk durumu değildir ; bu durumda insanın kendi kişiliğini ve mallarını kullanmakta denetlenemez bir özgürlüğü olmakla beraber , yine de onun yalnızca korunmasından daha soylu bir gerek olmadıkça , kendi ya da elinde bulunan her hangi bir yaratığı ortadan kaldırmak özgürlüğü yoktur . doğa durumunu yöneten ve herkesi bağlayan bir doğa yasası vardır ; bu yasadan başka bir şey olmayan akıl , ona danışan bütün insanlığa , eşit ve özgür olduklarından , kimsenin başkasının yaşamına , sağlığına , özgürlüğüne ve mallarına zarar vermemesi gerektiğini öğretir . “ doğa durumda birey söylenildiği kadar özgürse , neden siyasal topluma geçmek istesin ? “ sorusuna da cevap veren locke , herkesin eşit haklara sahip olduğu doğa halinde yaşarken , bireylerin sahip olduğu şeylerin , hakkaniyeti ve adaleti tanımayan , ihlal eden kimselerce tahrip edilme endişesi , doğa yasalarını gözeten hakimlerin olmaması , her hangi bir haksızlığı yapanın aynı haksız eylemi icra ederek haksızlıklarını zorla iyi saydırma ihtimalleri sebebiyle , dilediği gibi kullanılamayacağı gerekçesinden hareket ederek ; bireylerin kendini ve başkalarını koruma , kendini yönetme , yasaya karşı işlenmiş suçları cezalandırma yetkilerini kısmen veya tamamen üstün bir otoriteye bırakıp , uygar bir topluma geçmesi gerekliliğini savunur . bu yetki devri de bireyler ile devlet arasında bir mukavelenin yapılmasıyla geçerli olur . ancak bu sözleşme , bireyin doğuştan sahip olduğu temel hak ve hürriyetlerinden vazgeçmesi anlamına gelmez bilakis bu haklar muhafaza edildiği ölçüde devlet meşru bir devlettir . dolayısıyla hayat , hürriyet , mülkiyet gibi hakların kaynağı devlet değildir , ve devlet bu haklara müdahale edemez .
-----spoiler-----

git önce böbreğinin tekini babanım diyen zibidi ye ver , sonra adam kaçsın sen göt ol , uslanma evinin önünde geceleri geçir adamın üstelik neden orda olduğunu da bilmeden , sonra adam gelsin arabana otursun , sana , " con bi siktir git evladım , bana böbrek lazımdı aldım gitti , tamam artık huzur ver deli oğlan " desin , sen hala uslanma . adamın paralarını aklamaya çalış . o paraları da akla git adama da ver hatta .

bigün kapın çalsın bi tane tüyü bitmemiş yeni yetme gelsin , " con amca , senin baban benim anamı skiyor , skmekle de kalmıyor , parasının üstüne yatmaya çalışıyor , bi yardım et abimsin " desin , sen git gene adamla konuşmaya , adam senin camdan aşağı atsın , belden aşağın felç olsun . ama sana yazık değil . vallahi değil billah değil , sana müstahak deli oğlan .

-

bir de fılasbek olmayan ciddi ada husumetleri var ki con beyin . aman aman . cek olsam anasını bellerim itin .

-

-----spoiler-----

anam anam sen bul "hatch" i , bulmaya çalışırken boone gibi güzel çocuğu elinle ölüme yolla , boone demedimiydi sana " babam yüksek orası ben çıkmasam , ben korkarım yüksekten zaten ... tamam abim ben çıkarım a.q " adam düşsün haşırt diye sende hatch i bul , sonra bide sakla onu köy-kasaba halkından.hep bi cevap aramadan edemez bu con bey.hatch i bulduktan sonra bakıyo amcamız bi penceresi var bunun , ama karanlık aşağı taraf bi pok görünmüyor , " allaam,güzel allaam şu miraç kandilinde bana bir işaret ver pokun yiyem"derken , aşağıdaki garibim dezmınd sıçmaya kalksın , açsın ışıkları . sende sanki allah te-ala sana işaret yolluyor . tey allam . önce o rakamları doğru girecem diye çocuk gibi tuttur millete rahat verme , sonra o rakamlar hikaye de , küçücük adayı milletin kafasına yık .

oyuncuda bu con lok aynı zamanda . mikaili ziyarete giderler bu,sayit,keyt bu oğlan tutturur mikail amcanın bilgisayarında satranç oynicam diye . o oynayadursun , o evi de patlatır , yaramaz,haşarat,kımıl zararlısı bi oğlan .

adadan gitmicem diye tutturur hep , sanar ki ada felcini aldı bu zırtonun . hikaye efenm hikaye . en kötüsü de ne biliyor musunuz sayın seyirciler , bu zirzop un cek le julyet in gideceği denizaltı yı patlatması . o patlamadan sonra cek in con a bir bakışı vardır ki ... sormayın gitsin .

edit : güzide görünmez adam muhterem yakup la da muhabbeti vardır , sıkıldım ama .
aydınlanma yüzyılında halkı bilinçlenmesine vesile olmuş,halkı gaza getirmiş değerli bir ingiliz yazar.
hödüktür bu adam her s.kim hıyar diyene elinde tuzla koşacak bir havası var. lost un ağzına sıçtı 3 sezon boyunca.. ne arızalı adammış bu yaa..
dizinin en kilit anlarında çıkıp işi berbet edip(hatch in patlaması, deniz altıyı uçurması, paraşütçü kız naomi yi öldürmesi vs) sonra "hay allah yanılmışım" (i was wrong) demesi ile meşur lost karakteri.