magosa bölgesi içinde kilitli halde bulunan ve 74 yılından önce ne kadar lüks ve gösterişliyse bu dönemdede aynı ihtişamını benzer şekilde koruyan(u: kurşun izleri ve hurdaya dönmüş arabalar haricinde) muhteşem evlerin otellerin ve arabaların çürümeye bırakıldığı bm ve tsk kontrolu altında bulunan kıbrısın en güzel bölgesi!!!!!
insanın tüylerini diken diken eden savaşın kokusunu alabildiğiniz bir bölge.2. dünya savaşı film setlerini andıran görüntüsü ilginçtir.mağusa orduevinde gece kalma şansını yakaladığım bölge geceleyin başka bir görüntü almaktadır.savaşın insanlık dramı olduğunun göstergesi olan bölge türk bölgesi olmasına rağmen her zaman ki gibi bm ler tarafından kapatılmıştır.alana cok büyük getirisi olacağı için bu servet değerinde ki bölge kapalı olarak yatmaktadır.
varosha olarak da bilinen bölge de bulunan bir çok bina vakıf mallıydı (u: abdullah paşa vakfı) fakat ingiliz döneminde bir şekilde bir çoğu rumların eline geçti. şuanda aihm de türkiye'ye açılan davaların bir çoğu bu bölgede olan binalarla ilgilidir.
maraş veya varoşa diye bilinen, 74 öncesi akdeniz'in beyrut ile yarışan turizm cenneti. 74 barış harekatı ile birlikte ambargo çerçevesinde kapatılmış ve askeri bölge ilan edilmiş hayalet şehir. 08.10.2020 tarihi itibariyle, sahil ksımı ve küçük bölümü halka açılmıştır.