kelaynak – ydü sözlük – kibris ta bir sözlükcük | artik haber daha yakin
kelaynak mısırda kutsal sayılan ıbis türü iri kuştur. dünyada sadece ülkemizde (birecik / urfa) ve fas'da koruma altında az sayıda bulunmaktadırlar. dünya popülasyonları yaklaşık 500 bireydir. türün doğal yaşam alanı alp'lerden kızıldeniz'e, fas'dan güneydoğu anadoluya kadar uzanan geniş bir coğrafyadır. yanlış tarım politikaları sonucunda kurutulan sulak alanlar ve böçek öldürmek için tarlalarda kullanılan ağır kimyasallar( özellikle dtt) bu kuşun neslini tükenmenin eşiğine getirmiştir. türkiyede yaşayan yaklaşık 75 bireyin göç etmesine izin verilmiyor. göç zamanı kuşlar kafeslere alınıyor. ama suriyede 3-4 bireyden oluşan ve hala kışın göç eden küçük bir topluluğada rastlanmıştır. kuşla ilgili gerek avrupa gerek türkiye kaynaklı yeni projeler kuşları güvenli şeklde göç ettirebilmeği amaçlar, buna çalışmaktadır.

"http://tr.wikipedia.org/wiki/kelaynak"'dan alındı
okulda elinde 2 den fazla telefon görebileleceğiniz tek adam.aynı zamanda sizinle konuşup mesaj yazma ,2 telefonu birden idare etme yeteneği olan biricik dostum.
şanlıurfa ya bağlı birecik ilçesinde ve mısırda rastlanan nadir bir kuş türü..

geçmiş yıllarda tarımsal ilaçlama yapılırken kuşların zehirlenmesi sonucu birecik ilçesinde koruma altına alınan ve bu sene bir kısmı uydu takipli cihazlar takıldıktan sonra doğaya bırakılarak göç haritası belirlenmye çalışılan kuş türüdür.
spitfire ile su konusmamızda kulagını cınlattıgımız canım arkadasımız.

spitfire:

kelaynakta yok nezamandır ortada

spitfire:

gelsede sorsak

mutant {yok.hasta}:

hee

mutant {yok.hasta}:

kendi msninden de girmio kac gündür

mutant {yok.hasta}:

gözükmüo

spitfire:

belediyemi zehirledi acab?

mutant {yok.hasta}:

ahahahaha

spitfire:

bişe gelmis olmasın adamın basına

spitfire:

=pp