king – ydü sözlük – kibris ta bir sözlükcük | artik haber daha yakin
52 lik deste ile oynanan. temelde kuralları batağa benzeyen fakat ulaşılmak istenen amacı oyuncunun seçebildiği kağıt oyunudur.misal el almazda ,yerden kağıt alınmamaya çalışılır yani batak kuralları geçerlidir ama amaç almak değil almamaktır.
batak gibi oynanan fakat elinizin durumuna göre farklı çeşitlerde oynaya bileceğiniz bir oyun türüdür.

Örnekleri klonlarsak; son iki el almaz, kız almaz, el almaz, kupa almaz, erkek almaz, rıfkı (u: yanlış hatırlamıyorsam, maça papazı idi) bu gibi örneklerle oynanan, bataktan farklı olarak yere atılan kağıttan daha büyük atma zorunluluğu (u: bu kurallar için)(u: puanların belirlenmesi için 3 El ihale oynanır) olmayan, king oynanan yerlerde (u: cafe, kahvehane) özel king tabelası (u: kağıt) olan eğlenceli bataktan bunalmış kişiler için alternatif bir iskanbil 52 deste oyunudur.
ceza(u: son iki el almaz, kız almaz, el almaz, kupa almaz, erkek almaz, rıfkı=kupa papazı) ve koz diye 2 ye ayrılır oyun. amaç artı(u: sıfır üstü) bir puanla bitirmektir oyunu. her oyuncu 3 ceza, 2 koz seçmek zorundadır, ilk turda herkes ceza söylemek zorundadır. diğer turlarda ele göre istenilen seçim(u: koz ya da ceza) yapılabilir.

oynamayı bilene göre çok zevklidir, yeni öğrenene cinnet geçirtir. daha çok (u: ceza, koz)puanlaması yorar adamı. kısaca, tecrübeyle sabittir bu oyunu oynayabilmek. bir de kanlısı vardır bunun; adamı dibe de batırır, göğe de çıkarır. çok zevkli ve eğlencelidir. bir kere öğrendin mi vazgeçilemeyecek cinsten hem de.

(bkz:kanlı king)