konya – ydü sözlük – kibris ta bir sözlükcük | artik haber daha yakin
yüzölçümü: 38.183 km²

nüfus: 1.750.303 (1990)

il trafik no: 42

insanlık tarihinin ilk yerleşim yerlerinden biri olan ve tarih akışı içerisinde birçok medeniyetin izlerini bağrında taşıyan konya, adeta bir müze şehir hüviyetindedir.

sayısız tarih, kültür ve doğal zenginliklerine sahip olan konya yetiştirdiği islam büyükleri ile de tanınmaktadır. konya tarih boyunca belli başlı yollar üzerinde yer almıştır. tarihi ipek yolu'nun en önemli ticaret ve konaklama merkezlerinden birisi olmuştur.

ilçeler:

konya ilinin ilçeleri; karatay, meram, selçuklu, ahırlı, akören, akşehir, altınekin, beyşehir, bozkır, cihanbeyli, çeltik, çumra, derbent, derebucak, doğanhisar, emirgazi, ereğli, güneysınır, hadım, kulu, sarayönü, seydişehir, taşkent, tuzlukçu, yalıhöyük ve yunak'tır.

son 7-8yilda önemli ölcüde büyüyerek gelisen ayni zamanda bilinen imajini yikmaya calisan ve türkiyen'in taiwani olarak bilinen sehir ekonomistlerin 2007 yilina kadar büyük bir ekonomik gelismenin gösterebilecegi bütün olanaklari kullanabilecek olan yaririmlar,sanayi,para sehri ve tarih sehri, bilinenin aksine kategorisi bakimindan (adana,antep,kayseri,malatya,eskisehir,diyarbakir,urfa,sivas vb.) daha modern çagdas bir sehir.

onyargının yıkamadığı ve yıkamayacağı bozkırın yalnız kentidir aynı zamanda

şehre yeni gelenlere bakkalda bile çay ikram eden, "aman kaybolmayın siz" deyip gidecekleri yere kadar götüren,soğuktan titreyen yabancıları "girin biraz ısının sobanın yanında. sıcak bir şeyler için" diye dükkanlarına davet eden gerçek insanlara sahip bir yerdir. geçirilen ilk günün sonunda yerlilerin sahip olduğu kirlenmemiş insani değerlerinin, üzerlerine yapıştırılan dinci etiketinin önüne kolayca geçtiğini gördüğünüz kaybolmanın mümkün olmadığı memleketim. alaaddin tepesiyle, meramıyla, sillesiyle, osmanlı çarşısındaki nargile kahvesiyle , içinde hoşgörüyü,yardımseverliği, iyi niyeti barındıran ildir.sanilandan daha uygar, kesinlikle duzenli, ama innnanilmaz sikici bir yerdir.tecrübeyle sabittir

http://www.gezgin.net/...i/fotograf/konya-foto-27.jpg(bkz:etli ekmek)

(bkz:firin kebap)
türkiyenin yobaz oranı en yüksek olan ilidir fakat buna rağmen türkiyenin oran olarak en çok alkolün ve porno derginin satıldığı şehirdir
soğuk şehir.. iklim olarak da soğuk fekat yazar burda yaşam olarak bir soğukluktan bahsediyor. insanları soğuk , selamsız sabahsız , öfekli gibi.. belki de bunda cuma namazı saatinde bi restoranın bahçesinde oturup yemek yememin de etkisi vardır tabi.. zira anlatılırdı da inanmazdım konyanın ''kapalı'' bir şehir olduğuna.. şehir chp ye - dsp ye ve hatta mhp ye bile kapalı... saadet partisi ve akp arasında kıran kırana bir yarış var.. tablo bu..