lumpen – ydü sözlük – kibris ta bir sözlükcük | artik haber daha yakin
(u: ukde)

(u: thats all)

esasen -lumpen proletarya- teriminin kisaltilmisidir. bu olgu karl marx tarafindan ortaya atilmistir; proleteryanın, hicbir olanaga sahip olmayan ve sinif bilincinin yokluguyla belirginlesen bolumunu adlandiran marksist terimdir.
en kaba tabiriyle daha da somutlaştırılırsa misal istanbul un taşı toprağı altın nidalarıyla koşa seke köyünden istanbul a akın eden, ama çok da vakit geçmeden bağrı yanık bi biçimde neden geldim istanbul a türküsünü çığırmaya başlayan; hiçbi sınıfa entegre olamamış, istihdam edilememiş, edilse bile içine girdiği topluma ve kültüre yabansı bi yabancılıkla bakmaya başlayarak köyünün adet ve alışkanlıklarını metropol körfezlerinde yaşamaya ve yaşattırmaya çalışan, özetle köy ve şehir arasında sıkışmış halk yığınları gibi bi tabir..

kilit sözcük galiba sınıfsal durumun algılanamaması ve içine girilen toplumun kültürüyle olan kopukluk, yabancılık hissi.. sanırsam.. o zaman sokaklarda kapıp kaçma yı kendine meslek edinmiş zihniyet kadar 10bin100 yıldızlı (bkz:bokunu çıkarmak) otel odalarında mangal partileri, lüküs şatolarda sıra geceleri yapan ve heybetli saraylarda davullu zurnalı bilmem kaç milyon dolarlık düğün yapıp yeşillikleri havada dansettirip ettirmez halaya kalkan zihniyet de lumpendir diyip barda filmindeki nejat işler ve çetesini de anarak sonlandırayım..