masonluk – ydü sözlük – kibris ta bir sözlükcük | artik haber daha yakin
ülkem insanının sokakta gorduğu her siyah giyen uzun saçlı erkeğe yakıştırdığı "satanist" "zatanik" "zatanizt" gibi sıfatların kıdemli insanlarca üstü örtülü ve "kibar"ca uygulanan hali
dizilere filmlere konu olamayacak kadar gizli bir zümredir.eğer konu olduysa bilinmesi gerekir ki başka çok gizli zümreler bu durumdan rahatsız olup daha gizli bir zümreye taşınmıştır.
asıl anlamı duvar ustası olan ve birbirlerini korumaları ve kollamalarıyla unlu olan ve zenginlesen su anda dunyayı yoneten tarikat tadında birseye donusen bir grup human..
yurdum insanlarının bir kaç diziden etkilenerek-öğrenerek yorumlar yapmaya basladıkları topluluk.artık öyle bir duruma gelmiştir ki bir insan cok zenginse ona mason gözüyle bakılıyor.

din kavramı değil herkeste mutlak olan vicdan kavramı üzerine kurulmustur.üyelerinin seçtikleri dine karısmazlar.ilişkilerinin temelinde sadece ticari etkenler yatmaktadır.

kimse aralarında ki dayanışmaya imrenmeden yapamaz.

devletimizde de cumhuriyetin kurulus yıllarından itibaren bir cok mason görev almıştır.
diziden filmden kitaptan internetten öğrenilip, anlaşılmayacak kadar derin bi felsefesi - tarihi - misyonu olan bir kurumdur.
tufah saatlerde istiklal'den galatasaray lisesine doğru hızlı adımlarla yürüyen takım elbiseli koca koca adamlar görebilirsiniz,aha onlar mason.(u: valla mason nan)(u: orda bi yerde toplaşıyor koduklarım)
türkiyedeki tarikatların emirlerini iskoç rit'inden aldığı, dünyada her taşın altından çıkan üyelerinin mason olarak tabir edildiği, mason olma durumu. (u: cümlenin sonuna doğru saçmalamak)