mercan dede – ydü sözlük – kibris ta bir sözlükcük | artik haber daha yakin
sıradışı kişiliği,aykırı imajı,tabuları ve kuralları yıkışıyla bambaşka ve apayrı bir müzik stili ortaya çıkarmış.türkiyenin çoğunluğunu oluşturduğu muhafazakar ve islamcı kesim tarafından çok yadırganmış ve kendisi s.kimden aşşağı kasımpaşa demiştir.kendi bildiği doğrularıyla ve önüne koyduğu vizyon ve misyonla tam yol ileri demiştir.

türkiyede özgürlükçü ve farklı yapının kurucularının önderlerindendir.tarzıyla birçok vatan evladına örnek olmuştur.insanlara sınırlar içinde boğunulmamasını öğütler.

müzik türü olarak,elektronığin yanısıra tasavvuf müziğinide batı ve avrupa müziğiyle sentezleyip modern bir biçime büründürmüştür.

mükemmel ney çalar,klarnet çalar,çalar oğlu çalar. yetenek bolluğu içindedir.

garibime giden,birsürü laf olsun torba dolsun düşüncesiyle açılan başlıklar bulunurken,mercan dede hakkında uzaktan yakından ilgili hiçbir başlık bulunmamasıdır.

bu durumu kınıyor ve yadırgıyorum.

sözlük halkına yazıklar olsun diyorum.
türkiye'deki en büyük 'müzisyenlerden' biri.

(alinti: müziği

mercan dede, doğuya özgü sufi müziğinin ilahi geleneğini çağdaş¸ müziğin tınılarıyla incelikli bir şekilde harmanlayarak eski ile yeniyi, doğu ile bati'yi birleştiriyor. sufi inancına yürekten bağlılığıyla tanınan dede, sufi makamların yorumuna ve özgün bestelerin tınılarına ve doğa ritimlerine getirdiği ilahi boyutu isimsiz müziğinde yansıtıyor.

müzikal geçmişi

1990'dan bu yana değişik sufi gruplar ile avrupa, kanada, abd ve türkiye'de müzik çalışmalarına devam eden sanatçının "mercan dede ensemble" grubu 1997 yılında kuruldu. mercan dede'nin ilk albümü "sufi dreams" bağımsız bir plak şirketi olan golden horn şirketi tarafından çok az sayıda basılıp dağıtıldı buna rağmen gerek kuzey amerika gerekse avrupa'da çok olumlu eleştiriler aldı. alman televizyonu saarlandischer rundfunk sufi kültürü üzerine hazırladığı belgeselde mercan dede'ye yer verdi. belgeselin müziği ise yine mercan dede tarafından yapıldı. sanatçının 2. albümü "journey's of a dervish" 1999 yılında goldenhorn plak şirketi’nden çıktı.

reji ve koreografisini beyhan murphy'nin gerçekleştirdiği ve modern dans topluluğu tarafından sergilenen “seyahatname 2001” adli gösteri için bestelenen müziklerden oluşan seyahatname albümü doublemoon etiketiyle yayınlandı. yine aynı yıl dünyanın en prestijli caz festivallerinden uluslararasi montreal jazz festivali'nin "doğu ile bati buluşuyor" baslıklı konserinde, burhan öçal ve jamaaladeen tacuma ile mercan dede trio olarak 170.000 kişinin önünde sahneye çıktı. yeni projesi secret tribe ile banlieues bleues festival, rasa cultur center, bimhuis gibi avrupa’nın önemli caz ve dünya müziği kulüpleri ve festivallerini içeren türkiye/avrupa turnesini gerçekleştirdi. olumlu eleştiriler üzerine secret tribe ile 2002 yılında 2. albümleri “nar” doublemoon tarafından yayınlandı. secret tribe ile katıldığı dünya müziğinin en önemli iki festivali womex ve transmusicale de rennes’deki büyük ilgiden sonra 2003 yazında 30 konserlik avrupa turunda dünyanın sayılı festivallerinden montreux jazz festivali [isviçre], jazzavienne [fransa], etnosur [ispanya], world roots festival [hollanda], popdeurope [almanya]'da sahne aldı. avrupa turnesinin başarısı womex 2003'te bbc radio 3 awards'da "orta-doğu ve kuzey afrika"ile "club global" olmak üzere iki dalda ödüle aday gösterilmesini sağladı. mercan dede 2003’te 2 dalda ödüle aday olan tek sanatçı oldu.

müzisyenliği süresince kani karaca, ihsan özgen, peter murphy, natacha atlas, musafir, ilhan erşahin, jamaledeen tacuma, hugh marsh, omar sosa, mich gerber, fazıl say, susheela raman, trans global underground, dhafer youssef gibi klasik, dünya ve alternatif müziğinin dev isimleri ile aynı sahnede yer alan mercan dede aynı zamanda yapımcı olarak da bir çok çalışmaya katildi. peter murphy'nin son albümünde ortak yapımcılığı üstlenen sanatçı nusrat fateh ali khan'in yapımcılarından real world şirketi’nin yapımcısı michael brooks, groove a la turca'nin yaratıcısı ve elektrik bas gitarın ustası jamaledden tacuma, arka arkaya 6 yıl kanada’nın en iyi emprovizasyon sanatçısı ödülünü alan hugh march ile ortak albümler hazırladı.

ocak 2004’de genç yeteneklerden oluşan bir grup kuran mercan dede new york’ta düzenlenen ve 5 kıtadan 16 farklı müzisyen ve grubun katıldığı “globalfest” adli festivale konuk oldu. dede, ayrıca, kültür bakanlığı tarafından başlatılan ve türkiye’ye kültürel alanda dünyada temsil edecek olan “güldestan projesi”nin de müzik direktörlüğüne getirildi.

sanatçının mercan dede kimliğindeki acemilikten çıraklığa geçişi olarak tanımladığı 5. albümü “su” temmuz 2004’de piyasaya çıktı. “su”ya hugh marsh, susheela raman, özcan deniz, sabahat akkiraz, dhafer youssef, ceza, göksel baktagir gibi ünlü müzisyenler konuk oldular. yeni albümle beraber yine yollara düşen sanatçı, malta dünya müzikleri festivali’ne katıldı.)

(u: vikipedi)
türk enstrumanlarını ve kültürünü batı elektroniği ile harmanlayıp ortaya karışık ambient muzik yapmada ne kadar usta olsada,bazı zamanlarda bokunu çıkarmakta üstüne yoktur.kendimi bildim bileli vardır,ilk zamanları ne kadar silik olsada,son yıllarda albumune doldurdugu piyasa tiplerle populeritesi artan,abuk sabuk konserlerde yer alan,gittikçe sıradanlaşan,kendine gizem ve enteresanlık biçmiş,yegane kılıksız kişi.