mimarlik – ydü sözlük – kibris ta bir sözlükcük | artik haber daha yakin
görsellikle mantığın ve hatta duyguların birleşip oluşturduğu,ukalaligi efsane olmus meslek dalidir. soyle de bir fikra vardir hatta.

tanri kadini yaratmis ve eseri hakkinda gorus bildirmeleri icin sanatci melekleri ile mimar melegini huzura cagirmis.

ressam melek "yuce tanrim demis, bu ne nefis bir calisma, gozlerin ve saclarin o renk ahengi, durusundaki o asalet, o dudak ve yanaklar.. gercek bir basyapit" seklinde gorus belirtmis.

heykeltras melek ise eserin oranlarina tav olmus "o ne oranlar o ne narin bir yapi, hele o aristokrat burun o nefis cene.. tebrik ederim tanrim bundan daha iyisi olamazdi" demis.

mimar meleğe sira gelince kadinin sooyle bir karsisina gecmis orasina burasina bakmis, biraz dusundukten sonra:

"fena degil" demis "ama daha iyi olabilirdi.."

tanri bu beklemedigi cevap karsisinda sasirmis , sormadan edememis "neresini begenmedin??"

mimar melek cevaplamis "islak hacimlerle eglence alanlarini ayni yerde cozmussun"
öğrencilerinin ellerinde kocaman siyah bi çanta,t cetveli ve maket ile dolaştıkları bu yüzden servislerde buram buram yapıştırıcı koktukları buda yetmezmiş gibi birde iç mimarlık mı?dış mimarlık mı?sorularına maruz kaldıkları fakülte.
üniversiteye mimar sinan gibi olma hayali ile gelip ,geçsem de yeter denilen güzel bir meslek dalı,,i
beceri sabır özen ve zevk dörtlüsünün grup oluşturduğu dünyanın en zevkli meslek dallarının başında gelmektedir. severseniz alanınızda cok basarılı olur ve ufkunuz doğrultusunda yeni tasarımlar ile hitap ettiğiniz kesime estetik mekanlar yaratırsnız. iki adaet alt dalı vardır iç mimarlıkpeyzaj mimarlık yakın doğu lefke avrupa gibi okullarda mimarlık veya iç miamrlık okuyorsanız bölümünüzden aşırı bişeyler beklemeyip kendi çabalarınız ile birşeyler yapmaya çalışmak ve yapmak en mantıklısıdır. çünkü bölümlerde size temel verilmez kabası verilir ve siz kendiniz çırpınırsınız birşeyleri üretmek yaratmak için. ancak siz böyle uğraşırken sizden en mükemmelini isterler.
kız arkadaşım ben annem babam hepimizin ortak mesleğidir.(u: bizim olacak kısmetse.)

4.sınıfta olmayı kafama koyduğum aynı zamanda idealistsen iş imkanının fazla olduğu bölümdür-meslektir.

ayrıcana dış mimar diye birşey yoktur.iç mimar-mimar diye 2ye ayrılır.iç mimar arkadaşlar kızabilir ama doğruyu söyleyeyim,mimarlar odasında iç mimarın imza yetkisi yoktur.(u: türkiye için bu böyle)

iç mimarsan mimarın projelerine karışamassın ve genellikle mimar yetkisiyle ezer ki hiç tasvip etmediim bişeydir.ama mimarsan iç mimarın çoğu işini rahatlıkla yapabilirsin hele ki bi de kendini geliştirirsen ohoo..