nevruz – ydü sözlük – kibris ta bir sözlükcük | artik haber daha yakin
newroz bir kurt destaninin kutlama gunudur. newroz demirci kawa'nin kurt halkini dehak'in zulmunden kurtarmak icin ozgurluk atesini yaktigi gundur. uzerinden 2000 den fazla yil gecmis ve kurt halki icin geleneksel bir kutlama sonra da bayrama donusmustur. newroz kurt halkinin ozgurluge olan ozlemini ve zulme karsi olan direnisini sembolize eder. newroz un kurtce kelime anlami ise yenigundur. kulturel etkilesimden dolayi acem ve azeri toplumlari da bu senlikleri benimsemislerdir ve zamanla acem ve azeri toplumlarinda da geleneksellesmistir. bu nedenle newroz bayrami bircok ulus tarafindan sahiplenilsede newroz bir kurt bayrami olarak dogmustur ve sonsuza kadar bir kürt bayrami olarak kalacaktir.. 21 martin birgun oncesinde bebelere balon simdiden tum sozlugun newroz bayramini kutlar ulkemize ve dunyamiza esenlikler diler.. newroz piroz be -newroz kutlu olsun-

kaynak: bu olay icin kaynak kurt halk tarihidir. newroz toplumsal bir efsaneye dayanir.. ama illa ki yazdiklarimi destekleyen bir kaynak gostermem gerekiyorsa..

http://en.wikipedia.org/wiki/Newroz_as_celebrated_by_Kurds adresinden kaynaklandirabilirim..

http://www.csmonitor.com/2004/0323/p07s02-woiq.html adresinden kaynaklandirabilirim..

http://tr.wikipedia.org/wiki/Demirci_Kawa_Efsanesi adresinden kaynaklandirabilirim..

ama bu yazimin defalarca kaynaksiz oldugu one surulerek silinmesi dusundurucudur. bahsettigimiz sey bir milletin efsanesidir efsaneden bahsederken kaynak gostermek gereklimidir? hz. nuh!un gemisini anlatan birinden kaynak beklenir mi? yada bu tarz epic hikayelerin anlatiminda kaynak yok diyip silinmesi ancak ve ancak gestapoluktur. ornek su ki rum basligi altindaki ilk yazida yunanca konusan ortodokslar yazilmis.. peki neden bu baslik tezin kaynagi yok diyip silinmiyor? ve bunun gibi yuzlercesi silinmiyor.. bebelere balon kendisine uygulanan bu cifte standarti kinamaktadir.

ayrica yazara danisilmadan yazarin basligi newroz iken nevruz olarak degistirilmistir.. bunu yapan mod her kim ise yaptigi davranisi dayandirdigi kaynagi belirtmismidir.. Hayir!!! demek neymis sadece isimize gelemeyenden kaynak istiyormusuzdur..

(bkz:newroz)
farsça da yeni yıl manasina gelen kelimedir. baharin başladiği gündür. bir çok ayri din dil ırk insanın çeşitli sebeplerden dolayı kutladiği bayramdir.

edit: google da bile first day of spring yani baharin başlangici olarak görülebilecek olan bayram,

http://img120.yukle.tc/image.php?id=9336nevruzgoogle.JPG
kurt lere mal edilmeye calısılıan ama olmayan,herseyın oldugu gıbı bununda provoke edilerek huzursuzluk cıkartılan,bazılarının da sozluk de sadece izleyici kaldıgı topicdir

edit:istenilen, ırk dil ayırt etmeksizin baharın gelisini kutlamaktır
baharın gelişi, doğanın ayağa kalkışını simgeleyen bayramdır. kürt, türk, özbek, afgan vs vs bir çok kültürün bir parçası olan bu bayramı kimileri haftalarca kutlar, kimileri ise tek bir gün. kimileri için kutsaldır, kimileri içinse sadece bir bayram. kısa keselimdir, bir tatsızlık çıkmamasını umarak kutlanmaya başlayan bu bayram kutlu olsundur.
nevruzken farklı newrozken farklı olan ateşlerden zıplanılan efendim bir sevinç günü olan bizim okulumuzda puşisiz girilmeyen kutlama silsilesi
kutlanması için zaten sanıldığı gibi kürt olunmasına gerek yoktur çünkü bu bir türk bayramıdır...türk topraklarının uzandığı,türk kültürünün yayıldığı bütün coğrafyalarda baharın gelişi için kutlanır.
bayramlar vardır efenim, kimisi insanı çocuklar gibi hissettirir(23nisan) , kimisi insanı asker gibi hissettirir(30ağustos).. ama sanırım bu newroz yada nevruz bayramı insanları mal gibi hissettiriyor! lan bahar geldi die sevinmek için bi ırk a - bi topluluğa ait mi olmak gerek?? ankaraya bahar gelince ben türk değilsem misal , ısınamicam yani mesela ???? yada diyarbakırda sıcaktan kavrulurken yerel halk , benim ''banane olm siz düşünün , ben türküm , sıcak beni rahatsız etmiyo'' deme gibi şansım varmı ???

tanım : havalar ısınıyor deyü, bahar geliyor deyü kutlanan , anadolu coğrafyası bayramı!!