normandiya cikarmasi – ydü sözlük – kibris ta bir sözlükcük | artik haber daha yakin
(u: ukde veren: spitfire kitapları kaldırın yazılı yoklama alacağım.)

d-day normandiya Çıkartmasının başladığı 6 haziran gününe verilen addır.

kuzey fransa'da coğrafi bir bölge.

normandiya çıkartması, general eisenhower kumandasındaki müttefik kuvvetlerinin 1944 haziran-eylül ayları arasında giriştiği hücum harekâtıdır. müttefiklerin çıkarmasından sonra alman cephesinin yarılmasına ve hemen hemen fransa'nın ortasına kadar geriletilmesine yol açtı.

uzun aylardan beri inceden inceye hazırlanan normandiya'ya ıngiliz-amerikan çıkarması (veya overlord harekâtı), gerek teknik, gerek taktik alanda tesadüflere bağlı bir harekâttı. başarısı, seçilen hücum cephesinin wehrmacht'tan gizlenmesine ve batı avrupa'daki hava hücumu hazırlığının etkili olmasına dayanıyordu. normandiya savaşı birbirini takip eden üç evrede yapıldı.

cherbourg ile pas de calais arasındaki almanların atlas okyanusu duvarı kıyı tahkimatı bombalandı. 5 - 6 haziran gecesi 722 savaş gemisinin eşlik ettiği 4226 nakliye gemisi, ıngiliz amirali ramsey kumandasında başlangıç hücumunu yapmakla görevli 5 tümeni taşıyarak ıngiliz kıyılarından çıkarmanın yapılacağı kumsallara doğru yola çıktı.

6 haziran sabahı hücum birlikleri saint-aubin, courseulles, arromanches, saint-laurent ve saint-martin-de-varraville kumsallarını ele geçirmeye uğraşırken, 5-6 haziran gecesi caen ve carentan dolaylarına paraşütle iniş yapmış olan üç hava indirme tümeni toparlanmaya çalışmaktadır. bu birlikleri taşıyan uçakların yoğun bir alman uçaksavar ateşi yemeleri sonucu, birliklerden büyük bir bölümü, hedeflenen alanların dışında indirme yapmak zorunda kalmışlardır. ancak bu çok büyük bir sorun oluşturmamış, birlikler aynı akşam bölgeye sağlam bir şekilde yerleşmişlerdir.

7 - 11 haziran arası pas de calais'ye ikinci bir çıkarma bekleyen almanların şiddetle tepki göstermesinden önce, kumsallarla hava indirme birlikleri arasında irtibat sağlanmış; bayeux şehri kurtulmuş ve mantebourg - isigny-bayeux - kuzey caen hattının gerisinde 325,000 kişi (çoğu suni avromanches limanı sayesinde) karaya çıkmıştı.

ılk alman tepkisi, ii. ıngiliz ordusunun (demasey) şiddetli muharebelerden sonra durdurulduğu cephenin doğu kesimini etkiledi (caen kesimi). buna karşılık carentan koyunun her iki kenarından savaşa giren i. amerikan ordusu (bradley), almanların montebourg üstüne karşı hücumuna rağmen 16 haziran'da barne ville'de cotentin'in batı kıyısına ulaşmayı başardı. Çevreyle bağlantısı kesilen cherbourg, almanların bütün liman tesislerini tahribinden sonra düştü.

ondan sonra güneye dönen bradley, 8 haziran'da la haye du-puits'yi ele geçirirken, dempsey ertesi gün şiddetli bir hücumla caen'ı aldı. birkaç gün önce hitler, batı cephesi kumandanlığına rundstedt'ın yerine kluge'yi getirmişti. ama kluge'nin elinde, eisenhower'ın 6 hazirandan beri çıkarttığı bir milyon askere karşılık 35 tümen vardı. 10 - 25 temmuz arası müttefikler, lessay-saint-le-caumont -caen cephesinde kısa süre sonra başlatacakları hücum tertibatını almıştı

http://tr.wikipedia.org/wiki/normandiya_kartmas

http://tr.wikipedia.org/wiki/normandiya

http://tr.wikipedia.org/wiki/d-day